Dihydralazinum. W leczeniu nadciśnienia także w ciąży

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Dihydralazinum. W leczeniu nadciśnienia także w ciąży

Post autor: admin. med. »

Działanie:

Lek przeciwnadciśnieniowy, działający bezpośrednio na mięśnie gładkie ścian naczyń tętniczych. Dihydralazine powoduje rozkurcz tętnic, zmniejsza pracę serca, obniża ciśnienie tętnicze (szczególnie rozkurczowe) oraz zwiększa przepływ krwi przez nerki i naczynia mózgowe. Dzięki zwiększeniu ukrwienia nerek wykazuje także działanie moczopędne, co znacznie wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Po podaniu dożylnym maksymalne działanie leku występuje po około 30 min. Podany doustnie wchłania się łatwo. Działa po 1-2 h, maksymalny efekt terapeutyczny obserwuje się po około 3 h. Lek jest metabolizowany w wątrobie, a wydalany przez nerki.
Wskazania:

W leczeniu nadciśnienia tętniczego w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi (lekami moczopędnymi z grupy tiazydów, beta-blokerami). Lek stosuje się także w terapii nadciśnienia u kobiet w ciąży oraz w zastoinowej niewydolności serca.
Przeciwwskazania:

Preparat jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na lek oraz w chorobie niedokrwiennej serca i u osób z zaburzeniami krążenia mózgowego. Leku nie należy stosować także w przypadku przerostu mięśnia sercowego, w zwężeniu zastawek serca oraz w przypadku pacjentów z tętniakiem rozwarstwiającym aorty. Należy zachować ostrożność w chorobach wątroby i nerek. Nie należy podawać w połączeniu z nitratami (np. nitrogliceryną).
Interakcje:

Lek nasila działanie innych leków przeciwnadciśnieniowych. Może wzmagać działanie alkoholu oraz leków nasennych. Leki przeciwdepresyjne mogą nasilać działanie dihydralazine.
Dawkowanie:

Dorośli: początkowo najczęściej stosuje się dawkę 12,5 mg 3 razy dziennie, dawkę leku można zwiększać stopniowo do 75 do 100 mg, stosowanych 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać dobowej dawki 125 mg.
Uwagi:

Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Może on upośledzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post