Diprogenta maść

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Diprogenta maść

Post autor: admin. med. »

Diprogenta (betametazon (dipropionian betametazonu) + gentamycyna) - maść
Co to jest Diprogenta?
Preparat złożony, zawierający lek przeciwinfekcyjny (gentamycynę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (betametazon). Stosowany miejscowo w leczeniu zmian zapalnych skóry powikłanych wtórnym zakażeniem bakteryjnym.
Co zawiera i jak działa Diprogenta?
Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: gentamycynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz betametazon o działaniu przeciwzapalnym. Gentamycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów o szerokim spektrum działania. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków aminoglikozydowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Betametazon jest silnie działającym lekiem z grupy kortykosteroidów. Wykazuje szybkie i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Po podaniu miejscowym gentamycyna i betametazon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia, lecz nie można wykluczyć wystąpienia ich działań ogólnoustrojowych (zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu i/lub na dużej lub uszkodzonej powierzchni skóry oraz w przypadku stosowania u dzieci).
Kiedy stosować Diprogenta?
Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu zmian zapalnych skóry reagujących na kortykosteroidy, powikłanych wtórnymi zakażeniami wywołanymi przez bakterie wrażliwe na gentamycynę, m.in. łuszczycy, kontaktowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry (AZS), liszaju zwykłego przewlekłego, liszaju płaskiego, wyprysku, wyprzenia, odparzenia, potówek, łojotokowego zapalenia skóry, złuszczającego zapalenia skóry, zapalenia skóry wywołanego promieniowaniem słonecznym, plamicy na tle zastoju żylnego.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne kortykosteroidy lub antybiotyki z grupy aminoglikozydów.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane:
· jeżeli występuje wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła) lub grzybicze zakażenie skóry
· w pierwotnych bakteryjnych zakażeniach skóry
· w trądziku zwykłym i różowatym
· w przypadku zapalenia skóry wokół ust
· na rany i na uszkodzoną skórę
· w okolicy narządów płciowych i odbytu
· długotrwale
u dzieci przed ukończeniem 2. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Diprogenta?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę. Nie stosować w pobliżu oczu ani na błony śluzowe. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem.
Jeżeli wystąpią objawy podrażnienia skóry, uczulenia lub wtórnego zakażenia należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem przed ponownym jego zastosowaniem; w razie potrzeby lekarz zaleci zmianę sposobu leczenia.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Antybiotyki aminoglikozydowe mogą powodować krzyżowe reakcje alergiczne (tzn. osoby uczulone na jakikolwiek antybiotyk aminoglikozydowy mogą być uczulone na inne antybiotyki z tej grupy).
Kortykosteroidy i gentamycyna wchłaniają się przez skórę co może spowodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Aby zminimalizować wchłanianie betametazonu i gentamycyny należy unikać stosowania preparatu na dużych obszarach skóry i stosowania dużych dawek. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. W przeciwnym razie, na skutek wchłaniania substancji czynnych mogą wystąpić działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów stosowanych ogólnie, w tym zahamowanie naturalnego wytwarzania hormonów sterydowych przez korę nadnerczy oraz wystąpienie objawów zespołu Cushinga. Mogą także wystąpić działania niepożądane charakterystyczne dla stosowanej ogólnie gentamycyny, w tym działania ototoksyczne (uszkadzające słuch) i nefrotoksyczne (uszkadzające nerki), szczególnie u osób z zaburzeniami czynności nerek. Jeżeli podejrzewasz wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania preparatu.
Stosowanie opatrunku może zwiększać wchłanianie substancji czynnych preparatu. Rolę opatrunku u dzieci może pełnić pielucha.
Ze względu na zawartość kortykosteroidu preparat należy stosować szczególnie ostrożnie u chorych na łuszczycę.
Stosowanie preparatu u dzieci wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W porównaniu do dorosłych, u dzieci, ze względu na zwiększony stosunek powierzchni ciała do jego masy, ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów jest zwiększone. Możliwe jest wystąpienie niedoczynności nadnerczy (zmniejszenie stężenia kortyzolu we krwi), objawów zespołu Cushinga, spowolnienia wzrostu i rozwoju, zwiększenia ciśnienia śródczaszkowego (wypukłe ciemiączko, bóle głowy, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego).
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry)
preparat w postaci kremu zawiera chlorokrezol, który może powodować wystąpienie reakcji alergicznych.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na sprawność psychofizyczną i na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Diprogenta
Preparat ma postać maści lub kremu i jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Cienką warstwę maści lub kremu nakładać na chorobowo zmieniony obszar skóry 2 razy na dobę (rano i wieczorem); stosować bez opatrunku okluzyjnego. U niektórych chorych w leczeniu podtrzymującym lekarz może zalecić rzadsze stosowanie preparatu.
U dzieci po 2. roku życia nie wolno stosować preparatu dłużej niż przez 5 dni.
Nie stosować u dzieci do 2. roku życia.
Każdorazowo, po zastosowaniu preparatu, należy umyć ręce wodą i mydłem.
Czy można stosować Diprogenta w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Kortykosteroidy i gentamycyna mogą wchłaniać się przez skórę. Należy unikać stosowania preparatu w ciąży. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, i w jego ocenie korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku (w razie zaleceń lekarskich stosować najmniejszą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy okres czasu, na jak najmniejszym obszarze skóry).
W okresie stosowania preparatu nie należy karmić piersią z powodu ryzyka przenikania substancji czynnych do mleka matki.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami. Równolegle miejscowe stosowanie innych preparatów w tym samym obszarze skóry nie jest zalecane.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Diprogenta może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić objawy miejscowe: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, trądzik związany ze stosowaniem steroidów, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, wtórne zakażenia, namnażanie opornych bakterii lub drożdżaków, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, które wymagają natychmiastowego przerwania leczenia. Może wystąpić podrażnienie skóry (rumień, świąd), które zwykle nie wymaga przerwania leczenia (należy skonsultować się z lekarzem). Długotrwałe stosowanie preparatu, stosowanie na dużej powierzchni skóry lub stosowanie u dzieci może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowanie czynności nadnerczy). U dzieci i niemowląt mogą dodatkowo wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju. Gentamycyna zawarta w preparacie może powodować reakcje alergiczne oraz wykazywać działanie ototoksyczne (uszkodzenia słuchu) i nefrotoksyczne (uszkodzenia nerek).
Inne preparaty na rynku polskim zawierające betametazon (dipropionian betametazonu) + gentamycyna

Bedicort G (maść)
Belogent (krem)
Belogent (maść)
Diprogenta (krem)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post