Dlaczego wystepuje zgaga,jak ją leczyć

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Dlaczego wystepuje zgaga,jak ją leczyć

Post autor: Asystentka »

dr n. med. Włodzimierz Zych
Klinika Gastroenterologii i Hepatologii
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa

Co to jest zgaga?

Zgaga jest to uczucie palenia i pieczenia w dołku podsercowym, za mostkiem, niekiedy dochodzące aż do gardła. Czasami zgaga może być mylona z objawami niedokrwienia serca, choć osoby cierpiące na chorobę wieńcową zazwyczaj dobrze rozróżniają te dolegliwości (zobacz: Choroba wieńcowa, Objawy choroby wieńcowej).

Objawy związane z chorobą wieńcową występują po wysiłku lub po wyjściu na zimne powietrze, zgaga natomiast jest zwykle związana z posiłkiem albo ze schylaniem się.
Jaka jest przyczyna zgagi?

Zgaga jest wywołana cofaniem się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Kwas solny działa drażniąco na nabłonek przełyku, nieprzystosowany do kontaktu z treścią o tak silnym działaniu drażniącym.
Czy zgaga to objaw chorobowy?

Tak. Zgaga jest typowym objawem choroby refluksowej, polegającej na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku (zobacz: Choroba refluksowa przełyku). W części przypadków nie dochodzi do powstania zmian śluzówkowych, czyli zapalenia przełyku, mimo występowania zgagi.
Czy konieczne jest badanie endoskopowe?

U osób po 40. roku życia zwykle tak, dla wykluczenia innych, rzadziej występujących chorób przebiegających ze zgagą oraz dla oceny stopnia zaawansowania zmian śluzówkowych. Ma to znaczenie dla czasu i intensywności leczenia, a także dla oceny ewentualnych zagrożeń związanych z chorobą refluksową. Jeśli zgaga występuje sporadycznie u osoby młodej, badanie endoskopowe nie jest bezwzględnie konieczne.
Jak uniknąć zgagi?

Niektóre pokarmy częściej niż inne wyzwalają zgagę. Nie ma jednak uniwersalnej listy takich pokarmów, sprawdzającej się u wszystkich pacjentów. Każdy powinien sam zaobserwować związek objawu ze spożywanymi pokarmami i unikać ich. Wystąpieniu zgagi sprzyjać może schylanie się, obfite posiłki, późne spożywanie kolacji. Chwilową ulgę przynosi natomiast wypicie płynu, np. mleka. W leczeniu stosuje się głównie leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe. Leki neutralizujące kwas solny, czy środki o odczynie zasadowym mają mniejsze znaczenie.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post