Dłutowanie zęba

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Dłutowanie zęba

Post autor: admin. med. »

Dłutowanie jest to metoda chirurgicznego usuwania zębów przy użyciu specjalnych narzędzi, ew. maszyn. Dotyczy zębów, których nie udało się usunąć tradycyjnym sposobem, czyli np. tych z ułamaną koroną, a pozostawionymi korzeniami, zębów z zakrzywionymi korzeniami, zatrzymanych, bądź częściowo zatrzymanych.

Dłutowanie najczęściej dotyczy zębów mądrości, czyli ‘ósemek’, gdyż oprócz tego, że tkwią one często głęboko w kości i nie widać ich gołym okiem w jamie ustnej to dodatkowo w wielu przypadkach ich budowa anatomiczna odbiega od normy.

Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że jest bezbolesny. Po ekstrakcji i ustąpieniu objawów znieczulenia pacjent może odczuwać ból, jak i miejsce po usunięciu może być opuchnięte. Jest to związane z dużą ingerencją w tkanki jamy ustnej.

Gdy powyższe objawy wystąpią należy przyjmować środki przeciwbólowe oraz antybiotyk zalecone przez lekarza. Przed samym zabiegiem warto zaopatrzyć się w tzw. ‚żelowe okłady’ w aptece. Okłady kupujemy dwa i wkładamy do zamrażarki. Po ekstrakcji przykładamy jeden z nich w obolałe miejsce, a gdy się już ociepli, używany okład wkładamy do zamrażarki, a wyjmujemy z niej ten drugi. I tak postępujemy na zmianę. Okłady takie można robić sobie również domowymi sposobami z lodu i ręcznika, ale te gotowe kupione w aptece są wygodniejsze, gdyż w trakcie ocieplania nie wytwarzają one kropli na swojej powierzchni. Są to okłady wielokrotnego użytku, co oznacza, że później wystarczy wrzucić je ‚do szuflady’ i przy kolejnej potrzebie go użyć. Cena jednego takiego okładu to ok. 13zł.

Stomatolog w większości przypadków po zabiegu dłutowania zabezpiecza ranę przez założenie szwów (na których zdjęcie należy zgłosić się po 7, bądź 14 dniach).

Pamiętajmy, że w czasie gojenia się rany stanowczo powinniśmy odstąpić od palenia papierosów, gdyż pogarsza to znacznie gojenie się zębodołu.

Jak się przygotować do zabiegu dłutowania?

termin zabiegu

Należy wziąć pod uwagę możliwość opuchnięcia po ekstrakcji, dlatego wskazane jest zapisywać się na takie zabiegi przed weekendem, by mieć czas na dojście do siebie. Oczywiście jeżeli lekarz uzna to za stosowane może wypisywać zwolnienie.
Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach gojenie przebiega zupełnie bezboleśnie i następnego dnia bez większych problemów można udać się do pracy.
Należy wybrać taki termin ekstrakcji by przez kilka dni po niej prowadzić oszczędny tryb życia, czyli nie dźwigać ciężkich rzeczy, nie uprawiać sportu, nie schylać się zbyt często.

posiłek przed zabiegiem

Ze względu na to, iż po ekstrakcji do momentu ustąpienia objawów znieczulenia spożywanie posiłków jest znacznie utrudnione wskazane jest zjedzenie np. obiadu przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Ewentualne dolegliwości bólowe i opuchlizna mogą również spowodować brak apetytu, a gojenie się rany przebiega jednak lepiej, gdy organizm jest dobrze odżywiony.

kupno okładów
Wskazane jest wcześniejsze zaopatrzenie się w okłady, które można zakupić w aptece, bądź przynajmniej przygotowanie lodu w zamrażalce. Zawsze lepiej by się nie przydały niż by miało ich zabraknąć.

płukanie jamy ustnej
Po skomplikowanych zabiegach stomatologicznych wskazane jest odkażanie miejsca pozabiegowego przez np. delikatne przepłukiwanie jamy ustnej roztworem na bazie chlorheksydyny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post