Dodatkowe składki od zlecenia dla emerytów

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Dodatkowe składki od zlecenia dla emerytów

Post autor: admin. med. »

ZUS: od 1 stycznia dodatkowe składki od zlecenia dla emerytów
Emeryci i renciści pracujący na etacie nie muszą obecnie płacić składek za dodatkowe umowy-zlecenia. Jak jednak twierdzi ZUS, od nowego roku zwolnienie z oskładkowania zleceń będzie obowiązywało tylko wtedy, gdy „etatowiec” otrzyma przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

W obecnym stanie prawnym emeryt (rencista) pracujący na etacie i dodatkowo dorabiający na podstawie umowy-zlecenia w innej firmie nie płaci składek społecznych od zlecenia.

Wchodzące od nowego roku znowelizowane przepisy wywołują duże problemy interpretacyjne w sytuacji, gdy emeryt (bądź rencista) zatrudniony w innym zakładzie pracy będzie dodatkowo wykonywał zlecenie, a ze stosunku pracy nie osiągnie minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem ZUS-u w takiej sytuacji konieczne będzie naliczenie składek od umowy-zlecenia. Swoją interpretację ZUS przedstawił w informacji „Zbiegi tytułów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Co nowego od 1 stycznia 2016 r.”.

Jak jednak wyjaśnia na łamach Gazety Prawnej Paweł Ziółkowski, specjalista w zakresie podatków i prawa pracy, stanowisko ZUS-u jest błędne, gdyż uzasadnienie nowelizacji nie zawiera informacji o tym, że ustawodawca chciał cokolwiek zmienić w przypadku pracujących na etacie emerytów i rencistów i jednocześnie dorabiających na umowę-zlecenie.

Istnieje jednak duże ryzyko, że interpretacja ZUS-u stanie się wykładnią urzędową, a swoich praw trzeba będzie dochodzić drogą sądową.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post