Doustne szczepionki alergenowe

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Doustne szczepionki alergenowe

Post autor: admin. med. »

Czy szczepionki alergenowe muszą być stosowane we wstrzyknięciach?

Szczepionki alergenowe mogą być podawane również drogą doustną. W Polsce od 2001 roku dostępne są szczepionki, które chory przyjmuje w postaci kropli podawanych pod język, a następnie połyka. W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie dostępne będą szczepionki w postaci tabletek. Immunoterapia alergenowa podjęzykowa jest stosunkowo nowym sposobem odczulania i alternatywą dla immunoterapii alergenowej stosowanej we wstrzyknięciach
Prof. dr hab. Barbara Rogala
Jakie są wskazania do stosowania szczepionek alergenowych podjęzykowo?

Analogicznie do szczepionek podawanych we wstrzyknięciach, szczepionki stosowane podjęzykowo stosuje się w leczeniu chorób alergicznych, których objawy są wynikiem narażenia na działanie alergenu.

Ta metoda leczenia jest szczególnie zalecana u chorych, którzy nie akceptują niedogodności związanych z koniecznością wykonywania częstych zastrzyków.
Czy immunoterapia podjęzykowa jest bezpieczna?

Ten sposób leczenia jest bezpieczny i dobrze tolerowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Niemniej jednak, podobnie jak każda szczepionka, również szczepionka stosowana podjęzykowo może spowodować działania niepożądane.
Ważne
Szczepionkę przyjmuje się w domu, należy zatem zaopatrzyć się w zrozumiałą pisemną informację o tym, jak należy postępować w razie wystąpienia objawów niepożądanych. Pacjent musi wiedzieć, jakie objawy powinny skłonić go do kontaktu z lekarzem, kiedy zrezygnować z podania kolejnej dawki szczepionki (o takiej decyzji należy powiadomić lekarza).

Sytuacje, w których należy zrezygnować z przyjmowania szczepionki

zabiegi stomatologiczne
zakażenia jamy ustnej i gardła
nieżyt żołądka i jelit
zaostrzenie astmy.

Jakie mogą być działania niepożądane szczepionek podjęzykowych?

W trakcie leczenia mogą wystąpić niepożądane objawy miejscowe i ogólnoustrojowe.

Do objawów miejscowych należą:

świąd błony śluzowej
obrzęk warg
objawy żołądkowo-jelitowe.

Są one na ogół łagodne, nie wymagają leczenia, ustępują samoistnie.

Objawy ogólnoustrojowe to:

zaostrzenie astmy
uogólniona pokrzywka
nieżyt nosa i spojówek

Zdarzają się jednak bardzo rzadko i w większości przypadków mają łagodny charakter.

Należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków stosowania szczepionek doustnie, nie wykluczając objawów najcięższych, zagrażających życiu. Dlatego trzeba przestrzegać dokładnego dawkowania tego leku i prowadzić leczenie pod nadzorem lekarza.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post