Doxanorm w leczeniu nadciśnienia tętniczego, także w terapii

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Doxanorm w leczeniu nadciśnienia tętniczego, także w terapii

Post autor: admin. med. »

Doxanorm w leczeniu nadciśnienia tętniczego, także w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego
Działanie:

Doxanorm jest preparatem, którego substancję czynną stanowi doksazosyna. Lek działa poprzez blokowanie receptorów alfa 1 w naczyniach. Preparat rozszerza tętnice, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. Lek wywiera ponadto korzystny wpływ na metabolizm lipidów i glukozy w organizmie. Doxanorm hamuje agregację płytek, poprzez co zmniejsza ryzyko zawału serca oraz zmniejsza przerost mięśnia sercowego. Poprzez wpływ na komórki gruczołu krokowego zmniejsza dolegliwości u pacjentów z przerostem tego gruczołu. Lek wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego, jest metabolizowany w wątrobie. Jego działanie utrzymuje się przez 24 godziny.
Wskazania:

Preparat Doxanorm wskazany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, także w leczeniu skojarzonym. Stosowany jest także w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Przeciwwskazania:

Leku nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na Doxanorm, z niskim ciśnieniem krwi, w przypadku chorób wątroby lub nerek.
Działania uboczne:

Do działań niepożądanych należą ból i zawroty głowy, zmęczenie, senność, znużenie, zaburzenia równowagi, obrzęki. Mogą wystąpić także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, uczucie suchości w ustach oraz nieżyt błony śluzowej nosa. Sporadycznie obserwowano kołatania serca, wysypki skórne oraz obniżony poziom płytek krwi oraz krwinek czerwonych. W niektórych przypadkach może wystąpić także nietrzymanie moczu.
Interakcje:

Nie wykazano niekorzystnych reakcji w połączeniu z innymi lekami. Preparat może być stosowany w z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, beta-blokerami, digoksyną oraz lekami moczopędnymi.
Dawkowanie:

W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się początkowo 1 mg raz na dobę. Stopniowo można zwiększać dawkę do maksymalnej 16 mg. W łagodnym rozroście gruczołu krokowego należy podawać 1 mg raz na dobę do dawki maksymalnej 8 mg. W przypadku przerwania leczenia na kilka dni, terapię rozpoczyna się ponownie od dawki 1 mg, następnie można ją zwiększać co 2 tygodnie do osiągnięcia dawki podtrzymującej.
Uwagi:

Na początku leczenia doxazosinem obserwowano zmniejszoną zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. Nie należy tego preparatu stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post