Doxaratio w leczeniu nadciśnienia tętniczego,także łagodnego

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Doxaratio w leczeniu nadciśnienia tętniczego,także łagodnego

Post autor: admin. med. »

Doxaratio w leczeniu nadciśnienia tętniczego,także łagodnego przerostu gruczołu krokowego
Działanie:

Lek działa poprzez blokowanie receptorów alfa 1 w naczyniach. Rozszerza tętnice, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. Lek wywiera ponadto korzystny wpływ na metabolizm lipidów i glukozy w organizmie. Doxazosin hamuje agregację płytek, poprzez co zmniejsza ryzyko zawału serca oraz zmniejsza przerost mięśnia sercowego. Poprzez wpływ na komórki gruczołu krokowego zmniejsza dolegliwości u pacjentów z przerostem tego gruczołu. Lek wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego, jest metabolizowany w wątrobie. Maksymalny efekt osiąga 2-6 h po podaniu, działanie jego utrzymuje się 24 h.
Wskazania:

Lek jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, także w leczeniu skojarzonym. Stosowany jest także w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Przeciwwskazania:

Preparatu nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na doxazosin oraz z niskim ciśnieniem krwi. Nie należy go podawać w przypadku chorób wątroby lub nerek.
Interakcje:

Nie wykazano niekorzystnych reakcji w połączeniu z innymi lekami. Lek może być stosowany z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, beta-blokerami, digoksyną oraz lekami moczopędnymi.
Dawkowanie:

W leczeniu nadciśnienia tętniczego najczęściej stosuje się początkowo 1 mg raz na dobę. Stopniowo można zwiększać dawkę do maksymalnej 16 mg. W łagodnym rozroście gruczołu krokowego należy podawać 1 mg raz na dobę, do dawki maksymalnej 8 mg.
Uwagi:

Na początku leczenia doxazosinem obserwowano zmniejszoną zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. Nie powinno się go podawać kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post