Dramatycznie brakuje specjalistów od opieki nad starszymi

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Dramatycznie brakuje specjalistów od opieki nad starszymi

Post autor: admin. med. »

Łódzkie: dramatycznie brakuje specjalistów od opieki nad starszymi
Dużym problemem województwa łódzkiego jest dostęp do specjalistów od opieki nad starszymi osobami.

Dramatycznie brakuje geriatrów, ale nie tylko. W samej Łodzi działa tylko 30 klubów seniora, nie ma tu także stacjonarnego hospicjum, które przejęło opiekę nad nieuleczalnie chorymi starszymi osobami. W całym mieście jest tylko 11 łóżek geriatrycznych, a zapotrzebowanie jest znacznie większe.

W woj. łódzkim aż 24,6 proc. mieszkańców stanowią osoby, które skończyły 60 lat. Łódzkie jest najstarszym regionem w kraju.

Od początku lat 90. ubiegłego wieku przeciętny mieszkaniec Polski postarzał się o ponad 7 lat. Pod koniec 2014 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,5 mln osób, w tym ponad 8,5 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej. To ponad 22 proc. ludności.

Najczęstszym powodem zgonów wśród seniorów są choroby układu krążenia. Drugie miejsce zajmują nowotwory złośliwe, przy czym kobiety częściej umierają z powodu chorób układu krążenia, a mężczyźni z powodu nowotworów.

Postęp w medycynie, lepsze diagnozowanie chorób, skuteczniejsze leczenie mają wpływ na to, ze żyjemy dłużej. W Polsce w latach 1991 - 2014 dalsze tzw. trwanie życia mężczyzny wzrosło prawie o 8 lat i statystyczny mężczyzna dożyje prawie 74 lata. W tym okresie najniższy wzrost - o 6,4 roku - zanotowano w woj.: łódzkim i lubelskim.

Przeciętny mieszkaniec województwa łódzkiego dożyje prawie 72 lat, a mieszkanka niespełna 81 lat.

Więcej: dzienniklodzki.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post