Dulcobis (bisakodyl) - tabletki dojelitowe

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Dulcobis (bisakodyl) - tabletki dojelitowe

Post autor: Asystentka »

Preparat zawiera substancję: bisakodyl
Lek dostępny bez recepty
Co to jest Dulcobis?
Preparat o działaniu przeczyszczającym.
Co zawiera i jak działa Dulcobis?
Substancją czynną preparatu jest bisakodyl, pochodna difenylometanu (ester octowy difenolu). Bisakodyl ma działanie przeczyszczające. Po dotarciu do jelita grubego bisakodyl ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu, który działa bezpośrednio na sploty nerwowe błony śluzowej jelita grubego. Jego działanie jest miejscowe i polega na pobudzeniu perystaltyki jelita grubego oraz hamowaniu wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym. Przyczynia się to do zwiększenia uwodnienia stolca i rozluźnienia jego konsystencji, pobudzenia defekacji i przyspieszenia pasażu treści jelitowej. Po podaniu bisakodylu w postaci tabletek dojelitowych działanie przeczyszczające uzyskiwane jest po 6–12 godzinach.
Kiedy stosować Dulcobis?
Wskazania do stosowania preparatu obejmują:
· krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć
· przygotowanie do badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować jeżeli występują niedrożność, zwężenia lub atonia jelit, ostre stany w obrębie jamy brzusznej, ostre stany zapalne jelit (zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), silny ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, stany ciężkiego odwodnienie organizmu.
Nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Dulcobis?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować preparatu systematycznie przez długi okres czasu; długotrwałe stosowanie może prowadzić do przyzwyczajenia i konieczności stosowania coraz silniejszych środków przeczyszczających oraz do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, w tym zmniejszenia stężenia potasu we krwi (hipokaliemia).
Stosowanie preparatu może prowadzić do odwodnienia, objawiającego się wzmożonym pragnieniem oraz skąpomoczem. U osób, u których odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne (np. chorzy z niewydolnością nerek, osoby w podeszłym wieku) należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu może zostać wznowione tylko pod nadzorem lekarza.
W okresie stosowania preparatu może dojść do pojawienia się niewielkich ilości krwi w kale (objaw ten zwykle ustępuje samoistnie).
Stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem zawrotów głowy oraz omdleń, związanych zwykle z wysiłkiem podczas wypróżniania oraz reakcją wazowagalną (odruchem naczyniowo-nerwowym prowadzącym do nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenie ciśnienia tętniczego) wywołaną bólem brzucha.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu
· preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy wziąć pod uwagę fakt, że preparat na skutek odpowiedzi wazowagalnej na skurcze w obrębie jamy brzusznej może powodować zawroty głowy lub omdlenia. Jeżeli wystąpią skurcze w obrębie jamy brzusznej należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Dulcobis
Preparat ma postać tabletek dojelitowych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 12. roku życia:
· krótkotrwałe, objawowe leczenie zaparć: 5-10 mg (1–2 tabletki) przed snem; połykać w całości popijając obficie wodą (nie popijać mlekiem, nie stosować środków zmniejszających zakwaszenie górnego odcinka przewodu pokarmowego takich jak: leki zobojętniające sok żołądkowy, inhibitory pompy protonowej); aby spowodować wypróżnienie rano preparat należy przyjąć poprzedniego dnia wieczorem, ponieważ działanie przeczyszczające występuje zwykle po 6–12 godzinach po przyjęciu;
· przygotowanie do badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych (preparat powinien być stosowany pod nadzorem personelu medycznego): 10 mg rano i 10 mg wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg; rano w dniu badania lub zabiegu zalecane jest przyjęcie środka przeczyszczającego o szybkim działaniu, np. w postaci czopka.
Preparat przeznaczony jest do stosowania krótkotrwałego. Nie należy stosować preparatu dłużej niż 5 dni.
Czy można stosować Dulcobis w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku.
W okresie ciąży preferowanymi metodami leczenia zaparć jest zwiększenie podaży płynów, zwiększenie zawartości błonnika w diecie oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży nie jest zalecane, chyba że w ściśle uzasadnionych przypadkach, lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Preparat, szczególnie w dużych dawkach, stosowany równolegle z lekami moczopędnymi lub glikokortykosteroidami może zwiększać ryzyko zaburzeń równowagi elektrolitowej (w tym ryzyko hipokaliemii). Zaburzenia równowagi elektrolitowej mogą nasilać działanie glikozydów nasercowych.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Dulcobis może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często mogą wystąpić: bóle brzucha, skurcze w obrębie jamy brzusznej, biegunka, nudności. Niezbyt często uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, obecność krwi w kale, zawroty głowy, rzadko omdlenie. Może wystąpić odwodnienie, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia), zapalenie okrężnicy. Możliwe reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje anafilaktyczne i obrzęk naczynioruchowy.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające bisakodyl

Bisacodyl GSK (czopki)
Bisacodyl VP (tabletki dojelitowe)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post