Dusznica bolesna, objawy, diagnozowanie, leczenie

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Dusznica bolesna, objawy, diagnozowanie, leczenie

Post autor: admin. med. »

Dusznica bolesna to choroba zwana inaczej choroba niedokrwienną czy po prostu chorobą wieńcową. Dotyka ona coraz więcej osób i jest niezwykle nieprzyjemna. Jest to zespół objawów związanych z niedotlenieniem serca – do serca ociera za mało krwi, co skutkuje różnymi skutkami ubocznymi, które daje nam nasz organizm. Była ona już znana w starożytności. Wtedy jednak objawów tych nie łączono z problemami z sercem a z żołądkiem. Dopiero Hipokrates pierwszy opisał typowy przypadek typowej dławicy piersiowej.

Dusznica bolesna - objawy

Objawia się ona najczęściej po 50 roku życia. Jej charakterystyczne objawy to m.in. ból w klatce piersiowej, który może promieniować w stronę pleców, barków, karku, ramion, łokci. Nie jest to ból długofalowy – najczęściej trwa on do kilku minut. Ból jest ugniatający, piekący, bądź ściskający, kiedy indziej jakby dławiący, promieniujący zazwyczaj do lewego barku oraz lewego ramienia. Towarzyszy mu zazwyczaj ogólny niepokój oraz wrażenie jakby kołatania serca, a niekiedy uczucie duszności i braku tchu. Może on być spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresem, nagłą zmianą temperatury a nawet przejedzeniem. Aktywność fizyczna może potęgować uczucie duszności. Niekiedy chory odczuwa kołatanie serca, niepokój, ale również ma mdłości, poci się i sprawia wrażenie wyczerpanego. W takich chwilach najlepiej jest chwilę odpocząć, usiąść a nawet położyć się i jeśli mamy taką możliwość przewietrzyć pomieszczenie, w którym mieszkamy czy nawet zażyć nitroglicerynę. Osoby cierpiące na tą przypadłość powinny również zrezygnować z nałogów takich jak palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu, jako, że są to czynniki, które znacznie bardziej pogłębiają stopień jej zaawansowania.

Objawów dusznicy zdecydowanie nie należy ignorować. Jest to poważna dolegliwość a jej zaniedbanie może mieć fatalne skutki, dlatego gdy tylko zobaczymy u siebie pierwsze symptomy choroby powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie i przekaże istotne zalecenia. Ważne jest by wiedzieć jak zachować się w momencie wystąpienia dolegliwości. Taka wiedza może uratować nam nawet życie.

Oprócz symptomów więcej na temat naszego stanu zdrowia może dać nam badanie EKG połączone z próbą wysiłkową. Wyniki otrzymamy także po wykonaniu echokardiografii (widoczność serca w przekroju poprzecznym, z przekazem fal dźwiękowych) i scyntygrafii (metoda wykorzystująca środki farmakologiczne zawierające izotopy). Te badania noszą nazwę tych nieinwazyjnych. Bardziej inwazyjną metoda jest tzw. koronografia, która polega na wprowadzeniu kontrastu do naczyń wieńcowych, który pozwala na wykonanie bardziej szczegółowego badania rentgenowskiego.

Dusznica bolesna - przyczyny

Jedną z głównych przyczyn dusznicy bolesnej jest miażdżyca, czyli długotrwały proces chorobowy w trakcie którego następuje uszkodzenie naczyń tętniczych. Wewnątrz tętnic odkłada się między innymi tłuszcz oraz inne, szkodliwe substancje, które utrudniają przepływ krwi. Inne przyczyny tej przypadłości to anemia inaczej zwana niedokrwistością, nieprawidłowe ciśnienie krwi, nadczynność tarczycy, otyłość czy cukrzyca. Duży wpływ na układ krążenia ma nasz styl życia: dieta, aktywność fizyczna, stosowanie używek (papierosy, alkohol), stres itp. Są to niektóre czynniki ryzyka, które mogą wywołać zespół symptomów charakterystycznych dla choroby niedokrwiennej serca. Podstawą jej leczenia jest wczesne zainteresowanie się niepokojącymi objawami i zapobieganie jej już u podstaw. To bowiem jest najważniejszych kluczem do sukcesu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post