Dzieci z miast bardziej narażone na zaburzenia psychotyczne

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Dzieci z miast bardziej narażone na zaburzenia psychotyczne

Post autor: admin. med. »

Małe wsparcie społeczne i duże nasilenie przestępczości to czynniki, które sprawiają, że dzieci wychowujące się w miastach częściej doświadczają objawów psychotycznych – zawiadamia czasopismo „Schizophrenia Bulletin”.

Naukowcy z Duke University (USA) oraz King's College London (W. Brytania) ustalili, dlaczego u dzieci żyjących na terenach miejskich objawy psychotyczne – myśli paranoiczne, omamy, urojenia - występują dwa razy częściej niż u innych maluchów. Okazuje się, że winę za to ponosi środowisko społeczne, a zwłaszcza niewystarczające wsparcie ze strony sąsiadów i wysoki wskaźnik przestępczości w miejscu zamieszkania.

Badanie (DOI: 10.1093/schbul/sbw052) przeprowadzono na terenie Wielkiej Brytanii. Uczestniczyło w nim 2 tys. bliźniaków, u których doszukiwano się symptomów psychotycznych od momentu urodzenia aż do chwili ukończenia 12 lat.

Obserwacji poddano też sąsiedztwo. Na podstawie wywiadów z mieszkańcami i danych administracyjnych utworzono specjalne mapy pokazujące wskaźniki spójności (koherencji) i kontroli sąsiedzkiej (określające, czy sąsiedzi wspierają się nawzajem i są gotowi reagować w sytuacjach problemowych); wskaźniki patologii (częstotliwość aktów wandalizmu, głośnych awantur, itp.) oraz wskaźniki przestępczości (prawdopodobieństwo stania się ofiarą przestępstwa).

Wyniki pokazały, że u dzieci mieszkających w miastach prawdopodobieństwo wystąpienia objawów psychotycznych było dwa razy większe niż u dzieci mieszkających poza obszarem zurbanizowanym, bez względu na status socjoekonomiczny czy historię zaburzeń psychicznych w rodzinie. W wieku 12 lat epizod psychotyczny miało za sobą już około 7,4% dzieci miejskich, a tylko 4,4% dzieci mieszkających poza miastem.

„Doświadczanie objawów psychotycznych w dzieciństwie nie determinuje rozwoju zaburzeń psychicznych. Wiele dzieci wyrasta z tego typu symptomów. Jednak ich występowanie może wiązać się z szeregiem problemów w późniejszym okresie życia” – komentuje współautorka badania Helen Fisher.

Badacze ustalili, że za podwyższone ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych u dzieci żyjących w miastach w głównej mierze odpowiada niska spójność sąsiedzka, niska kontrola sąsiedzka oraz wysoki poziom patologii i przestępczości. Wśród tych czynników największe znaczenie ma jednak niska spójność (małe wsparcie) i wysokie prawdopodobieństwo stania się ofiarą przestępstwa.

„Czy wysoki wskaźnik przestępczości i poczucie zagrożenia przyczyniają się do wzrostu dziecięcej czujności i skłaniają do paranoi? Czy długotrwała ekspozycja na stresujące czynniki upośledza dziecięcą zdolność do radzenia sobie ze stresem? Identyfikacja tego typu społecznych i biologicznych mechanizmów wymaga dalszych badań” – podsumowuje koordynatorka przedsięwzięcia Joanne Newbury.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post