Echo serca a EKG

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Echo serca a EKG

Post autor: admin. med. »

Echo serca fachowo nazywane jest Echokardiografią (nie mylić z Elektroencefalografią czyli EEG). Większość osób badanie serca kojarzy jedynie z EKG (elektrokardiografia) i gdy odczuwają dolegliwości, a po zrobieniu EKG okazuje się iż jest ono czyste zastanawiają się co mi jest?

Pierwszym krokiem jest rozróżnienie celów EKG i Echa serca. EKG ocenia głównie pracę serca, jego rytm i zaburzenia rytmu serca, które utrzymują się nierównomiernie w ciągu dnia. O tyle o ile do pierwszego rodzaju EKG wystarczy jednorazowy zapis tak w drugim przypadku należy monitorować pracę serca całodobowo. Taki monitoring serca całodobowy nosi nazwę Holterowskiego EKG. EKG pozwala wykryć choroby takie jak wszelkiego rodzaju kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca (tachykardia, bradykardia, arytmia), choroby niedokrwiennej serca itd.

Echo serca (Echokardiografia) jest czymś w rodzaju "USG serca", które dzielimy na kilka rodzajów:

- Echokardiografia przezklatkowa (wykonuje się je przez ścianę klatki piersiowej stąd nazwa), pozwala ono na ustalenie umiejscowienia serca w badaniu:
- jednowymiarowym - ocenia ono wielkość serca;
- dwuwymiarowym - umożliwiającym pomiary powierzchni i objętości oraz obliczenie frakcji wyrzutowej;
- trójwymiarowym - umożliwia dokładną ocenę serca w przypadku wad serca przed zabiegami kardiochirurgicznymi;
- badanie dopplerowskie - umożliwia pomiar prędkości ruchu elementów odbijających emitowaną wiązkę ultradźwięków, np. przepływu krwi w tętnicach;

Drugim rodzajem echokardiografii jest tzw. Echokardiografia przezprzełykowa

W tym rodzaju echokardiografii wykorzystuje się bliskie sąsiedztwo przełyku z lewym przedsionkiem i lewą komorą serca. Istnieje kilka odmian głowic przezprzełykowych (monoplane, biplane)

Echokardiografia obciążeniowa

Służy do oceny kurczliwości mięśnia serca, w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na energię. Żeby to osiągnąć najczęściej albo obciąża się pacjenta wysiłkiem podczas badania, lub szybką stymulację serca do uzyskania przyspieszenia jego akcji zwykle z wykorzystaniem elektrody przezprzełykowej, ew. podaje się leki po których zwiększa się zapotrzebowanie pacjenta na tlen.

Echokardiografia śródoperacyjna

Jak sama nazwa mówi robi się ją podczas operacji. Najczęściej robiona jest pecjalną sondą, umożliwiającą bezpośrednie przyłożenie do mięśnia serca (sonda nasierdziowa) w trakcie zabiegu kardiochirurgicznego.

Echokardiografia kontrastowa

Najczęściej robiona w przypadku niedostatecznej jakości zapisu standardowej TEE czyli przezprzełykowej. podaje się wówczas dożylnie substancji mikropęcherzyków, najczęściej powietrza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post