Elastografia w diagnostyce obrazowej wątroby

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Elastografia w diagnostyce obrazowej wątroby

Post autor: admin. med. » 21 wrz 2016, o 18:13

Elastografia jest nowoczesną metodą diagnostyczną wykorzystującą fakt, że w wyniku procesu chorobowego znacząco zmienia się twardość tkanki / narządu. Można powiedzieć, że elastografia jest cyfrowym rozwinięciem badania palpacyjnego, w którym lekarz dotykiem ocenia twardość i spoistość badanego narządu. Pierwsze próby wykorzystania elastografii w diagnostyce obrazowej miały miejsce pod koniec XX wieku. Obecnie technika ta znacząco się rozwinęła stając się potężnym narzędziem w diagnostyce chorób sutka, tarczycy, wątroby.

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje elastografii:

elastografia rezonansu magnetycznego (elastografia MRI)
elastografia USG

Elastografia statyczna / elastografia dynamiczna

Ze względów praktycznych najpowszechniej stosowana jest elastografia USG, którą z kolej podzielić można na:

Elastografię statyczną,
Elastografię dynamiczną.

Elastografia statyczna jest najprostszą, metodą elastograficzną. Pozwala na określenie względnej twardości tkanek. W celu uzyskania mapy twardości badanego obszaru operator musi wykonywać rytmiczne uciśnięcia głowicą powodujące odkształcenie tkanki. Na podstawie stopnia odkształcenia i prędkości powrotu tkanki do stanu z przed ucisku komputer wylicza względną twardość badanego obszaru. Metoda ta znajduje zastosowanie przy określaniu różnicy twardości zmian ogniskowych w stosunku do tkanek otaczających (guzki tarczycy, guzki piersi). Nie nadaje się jednak do oceny stopnia włóknienia wątroby.

Elastografia dynamiczna wykorzystuje zewnętrzne źródło drgań mechanicznych lub akustycznych (ultradźwiękowych) w celu wytworzenia fali poprzecznej w badanym narządzie. Prędkość rozchodzenia się tej fali jest ściśle uzależniona od twardości badanej tkanki, dzięki czemu zaawansowany system komputerowy może obliczyć bezwzględną twardość badanego obszaru. Wartości pomiarów podawane są w kilopascalach – kPa. Elastografię dynamiczną wykorzystuje aparat FibroScan oraz najnowocześniejsze aparaty USG z funkcją elastografii SWE np Aixplorer. Jedynie tego typu sprzęt nadaje się do wykonywania badań elastograficznych wątroby.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post