EMG elektromiografia. Przygotowanie do badania

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

EMG elektromiografia. Przygotowanie do badania

Post autor: admin. med. »

EMG - elektromiografia. Przygotowanie do badania, badanie, wskazania do badania, wynik
CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Elektromiografia jest jednym z podstawowych badań w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie to pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach, oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA.
Różnicowanie niedowładów pochodzenia mięśniowego
Wykrywanie i różnicowanie niedowładów wywołanych uszkodzeniem nerwu obwodowego.
Ocena funkcji mięśni po urazach.
Zanik mięśni o nieznanej przyczynie

OPIS BADANIA.
Skóra w miejscu ukłucia igły powinna być oczyszczona alkoholem. Wysterylizowana elektroda igłowa wkłuwana jest prostopadle do mięśnia. Następne wkłucia (około 10 - 20 wkłuć) wykonuje się w odległości 1 - 2 cm od pierwszego. W pierwszym etapie badania oceniany jest zapis w trakcie minimalnego skurczu mięśni. Następnie badanie jest prowadzone przy maksymalnym skurczu mięśni, jaki pacjent może wykonać. Miejsca wkłuć igły są odkażane.
Wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wykresem (zapisem czynności elektrycznej mięśni).
Przygotowanie do badania
Przed badaniem można spożywać normalnie posiłki, leki powinno się przyjmować według wskazań. Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leków "rozrzedzających krew" takich jak: synkumar, heparyna, aspiryna lub, jeśli łatwo tworzą się siniaki.

„Ja miałem EMG ponad rok temu i w ogóle nie bolało!
Badanie ma dwie części:
1. badanie przewodzenia nerwowego - tutaj przyczepiają elektrody ( np: łokieć -
nadgarstek) i podłączają prąd. Może nie jest to przyjemne, ale na pewno nie jest
to bólem nie do zniesienia.
2. właściwe emg - wbijają igle w miesień, należy się rozluźnić potem powoli
napinać miesień, na koniec należy napiąć go maksymalnie - TA CZESC JUZ W OGOLE NIE BOLI (ewentualnie wbicie igły, ale to sekunda jak przy zastrzyku - nic więcej)”
Po badaniu Pacjent może wrócić do sali szpitalnej lub pójść do domu o ile lekarz nie zaleci inaczej. Może być odczuwalna niewielką tkliwość mięśnia, który był badany, ale powinna ustąpić po kilku godzinach. Mięśnie mogą być bolesne od 1 do 3 dni.
Wyniki.
Jeżeli pacjent odczuwa osłabienie w ramionach, nogach, rękach lub w mięśniach twarzy badanie pozwala stwierdzić czy osłabienie jest spowodowane choroba mięśni, nerwów czy też połączeń nerwowo-mięśniowych.
Myślę, że po zapoznaniu się z tymi informacjami będziemy wiedzieli, co kryją te trzy litery…, w jakich sytuacjach możemy się z nimi spotkać, w jakich stanach chorobowych powinniśmy z nich korzystać. Dla przypomnienia z ENG zetkniemy się przy zaburzeniach równowagi; z EEG w schorzeniach neurologicznych; a z EMG w stanach chorobowych naszych mięśni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post