Endoskopia kapsułkowaw badaniu jelita cienkiego i grubego

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Endoskopia kapsułkowaw badaniu jelita cienkiego i grubego

Post autor: admin. med. »

Endoskopia kapsułkowa jelita cienkiego i grubego
Podstawą diagnostyki przewodu pokarmowego jest endoskopia. Jednak z przyczyn anatomicznych i technicznych istnieją obszary jelita cienkiego, do których nie można sięgnąć ani od "góry" gastroskopem ani od "dołu" kolonoskopem.
endoskopia.jpg
endoskopia.jpg (13.91 KiB) Przejrzano 733 razy
Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być badanie najnowocześniejszą metodą - kapsułką endoskopową, czyli zminiaturyzowaną kamerą z nadajnikiem radiowym.
endoskopia-1.jpg
endoskopia-1.jpg (28.19 KiB) Przejrzano 733 razy
Endoskopia kapsułkowa to najnowocześniejsza obecnie metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie w sposób nieinwazyjny obrazu wnętrza przewodu pokarmowego.


Endoskopia kapsułkowa wykonywana jest za pomocą kapsułki PillCam™ SB2 z komputerową stacją diagnostyczną firmy Given Imaging.

W naszym ośrodku gastroenterologicznym, aktualnie działającym w CENTRUM MEDYCZNYM "MED-AZ" w Świdnicy przy ulicy B.Stęczyńskiego 6 wykonujemy badania jelita cienkiego kapsułką PillCam SB2 od 2007 roku.


WSKAZANIA do badania jelitową kapsułką endoskopową to:


niewyjaśnione bóle brzucha
biegunki o nieustalonej przyczynie
przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego
przewlekła anemia niewiadomego pochodzenia
podejrzenie choroby trzewnej - celiakii oraz nadzór nad chorymi z chorobą
trzewną ze względu na zwiększone ryzyko chłoniaka i raka
podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna
zespoły polipowatości przewodu pokarmowego
podejrzenie guza jelita cienkiego
uszkodzenie przewodu pokarmowego po lekowe i po radioterapii

Przebieg badania

Badanie przeprowadzane przez gastroenterologa rozpoczyna się od zaprogramowania rejestratora danych, który podczas badania będzie zapisywać zdjęcia jelita cienkiego. Następnie lekarz przykleja na brzuchu pacjenta osiem płaskich anten i łączy je z umieszczonym na pasku rejestratorem. Wtedy pacjent otrzymuje do połknięcia kapsułkę wielkości 11x26mm i rozpoczyna się ośmiogodzinne badanie, podczas którego chory może wykonywać zwykłe codzienne czynności. Naturalne ruchy robaczkowe (perystaltyczne) łatwo i bezboleśnie przesuwają kapsułkę PillCam™ SB2 przez przewód pokarmowy. Miniaturowa kamera umieszczona wewnątrz kapsułki wykonuje 2 zdjęcia na sekundę, co daje około 50 000 zdjęć jelita cienkiego, które przekazywane są do rejestratora(DataRecorder™) przymocowanego do pasa założonego wokół talii pacjenta. Kapsułka przesuwa się w przewodzie pokarmowym, a po kilkunastu godzinach jest wydalana z organizmu. W czasie trwającego 9 godzin badanie pacjent może wykonywać codzienne czynności..
Oglądanie wyników


Po zakończonym badaniu pacjent oddaje lekarzowi rejestrator danych, a nagrane informacje przenoszone są do komputera i obrabiane przez stację roboczą RAPID®. Aplikacja RAPID® pozwala lekarzowi na obejrzenie i analizę raportu pacjenta, zachowanie poszczególnych obrazów lub krótkich filmów oraz na dodanie komentarza.



Znaczący odsetek populacji cierpi na organiczne choroby jelita cienkiego takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba trzewna, guzy jelita, polipowatość i zmiany naczyniowe. Ponieważ jelito cienkie jest w znacznej mierze luką diagnostyczną, rozpoznanie chorób jelita cienkiego jest często opóźnione, niepełne lub pozostaje niepotwierdzone pomimo wykonania wielu procedur diagnostycznych.



Wyniki badań klinicznych publikowanych w recenzowanych pismach wskazują, że kapsułka endoskopowa PillCam™ SB2 jest najlepszą metodą diagnostyczną do oceny jelita cienkiego.



Dzięki badaniu możliwe jest zdiagnozowanie m.in. niewyjaśnionych krwawień z przewodu pokarmowego, choroby Leśniowskiego Crohna, guzów jelita cienkiego, uszkodzeń jelita spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub radioterapią, zespołów polipowatości przewodu pokarmowego.



Znaczący odsetek populacji cierpi na organiczne choroby jelita cienkiego takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba trzewna, guzy jelita, polipowatość i zmiany naczyniowe. Ponieważ jelito cienkie jest w znacznej mierze luką diagnostyczną, rozpoznanie chorób jelita cienkiego jest często opóźnione, niepełne lub pozostaje niepotwierdzone pomimo wykonania wielu procedur diagnostycznych.

Kapsułka endoskopowa PillCam™ SB2 ma tę przewagę, że pozwala na uwidocznienie okolic, których zbadanie za pomocą tradycyjnych metod radiologicznych lub endoskopowych dawało słabe rezultaty lub było wręcz niemożliwe.


Zastosowanie endoskopii kapsułkowej w nieinwazyjnej diagnostyce jelita cienkiego stanowi olbrzymi postęp oraz oszczędność, powodując znaczne przyspieszenie postawienia prawidłowego rozpoznania.

Ponadto wykonujemy badania przełykową kapsułką endoskopową PillCam™ ESO


WSKAZANIA do badania przełykową kapsułką endoskopową to:



konieczność częstego monitorowania stanu wnętrza przełyku
niewyjaśnione bóle w klatce piersiowej
brak akceptacji przez pacjenta tradycyjnej gastroskopii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post