Forum Logopedy piszemy o terapii dzieci ze szczególnymi potrzebami

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Forum Logopedy piszemy o terapii dzieci ze szczególnymi potrzebami

Post autor: Asystentka »

Egzemplifikacją rozwoju aktywności poznawczej i językowej u dzieci z uszkodzeniami okołoporodowymi (PUM) są przede wszystkim zabawy badawcze, w których przebiegu wykorzystują własne ciało, a zwłaszcza ręce (dłonie i palce) oraz nogi jako naturalne, najprostsze zabawki pozwalające poznać siebie i swój w pełni przewidywalny i bezpieczny świat.Dzieci z diagnozą PUM o wiele częściej niż prawidłowo rozwijające się dzieci nawiązują ze sobą kontakty za pośrednictwem pozawerbalnych sposobów komunikacji. Do porozumiewania się wykorzystują znaki mimiczne, gestowe oraz gestowo-mimiczne i proksemiczne − środki ruchowo-przestrzenne.

Medycyna psychosomatyczna, zwana też psychosomatyką, jest dyscypliną naukową i praktyczną zajmującą się powiązaniem czynników psychicznych, socjalnych i somatycznych w funkcjonowaniu człowieka, którego problemy rozpatruje całościowo (Tylka, 2000). Powstała ona na pograniczu biologii, medycyny, psychologii i socjologii. Zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami/chorobami psychosomatycznymi, które są najczęściej określane jako nerwice narządowe, nerwice wegetatywne, zaburzenia psychiczne pod postacią somatyczną, choroby stresopochodne, zaburzenia psychogenne (Szewczyk, Skowrońska, 2003). Terapia w ujęciu psychosomatycznym proponuje scalanie czynników psychicznych, biologicznych, społecznych (w tym komunikacyjnych).

Zespół Smitha-Lemliego-Opitza jest nieuleczalny. Leczenie polega jedynie na łagodzeniu i niwelowaniu objawów. W związku z nagromadzeniem wad rozwojowych związanych z zespołem Smitha, Lemliego i Opitza opieka i terapia powinna być prowadzona w różnych zakresach. W pracy terapeutycznej z dzieckiem z zespołem SLO występuje konieczność wczesnego objęcia dziecka wielospecjalistyczną opieką oraz wdrożenia leczenia dietetycznego. Objęcie dziecka stałą opieką oraz zapewnienie mu dostępu do odpowiedniego leczenia umożliwia złagodzenie zaburzeń zachowania. Takie postępowanie stwarza możliwość wpływu na przebieg choroby, zapewnia optymalny rozwój
Załączniki
animacja-dialog.gif
animacja-dialog.gif (1.09 MiB) Przejrzano 752 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post