Fosidal syrop Lek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Fosidal syrop Lek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela

Post autor: admin. med. »

Preparat zawiera substancję: fenspiryd
Lek dostępny bez recepty
Lek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela.

Co zawiera i jak działa Fosidal?
Substancją czynną preparatu jest fenspiryd, lek wykazujący działanie przeciwzapalne i działający rozkurczająco na oskrzela. Fenspiryd blokuje receptory histaminowe typu 1 (receptory H1) oraz wykazuje działanie rozkurczowe (spazmolityczne) typu papawerynowego. Działa przeciwzapalnie wpływając na zmniejszenie wytwarzania mediatorów procesu zapalnego (cytokin, TNF-alfa, prostaglandyn i leukotrienów, wolnych rodników). Łagodzi objawy zapalne takie jak obrzęk i podrażnienie, hamuje wydzielanie nadmiernej ilości śluzu w drzewie oskrzelowym, przeciwdziała skurczowi oskrzeli i działa przeciwkaszlowo.
Kiedy stosować Fosidal?
Preparat jest wskazany u dorosłych i dzieci po 2. roku życia w leczeniu objawowym (kaszel i odksztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc.
Leczenie z zastosowaniem preparatu nie może opóźniać rozpoczęcia stosowania antybiotyków, jeśli zachodzi potrzeba ich stosowania.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować u dzieci do ukończenia 2. roku życia.
Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Fosidal?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Przyjmowanie preparatu nie zastępuje leczenia z zastosowaniem antybiotyków.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu;
· zawartość sacharozy w preparacie w postaci syropu (5 ml syropu zawiera 3 g sacharozy) powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę;
· preparat w postaci syropu zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, który może powodować reakcje alergiczne (w tym typu późnego);
· preparat zawiera żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego);
· preparat zawiera glicerol; glicerol może powodować bóle głowy, zaburzenia żołądkowe, biegunkę.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn oraz upośledzać sprawność psychofizyczną.

Dawkowanie preparatu Fosidal
Preparat ma postać syropu i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli: 45–90 ml na dobę w dawkach podzielonych.
Dzieci po 2. roku życia: 4 mg/kg masy ciała na dobę, tj. dzieci o masie ciała mniejszej niż 10 kg: 10–20 ml na dobę w dawkach podzielonych; dzieci o masie ciała większej niż 10 kg: 30–60 ml na dobę w dawkach podzielonych.
Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub strzykawka doustna, pozwalająca odmierzyć dawkę. Zaleca się przyjmowanie preparatu bezpośrednio przed posiłkami.
Nie stosować u dzieci do ukończenia 2. roku życia.
Czy można stosować Fosidal w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod zapobiegania ciąży.
Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.
Ze względu na przeciwhistaminowe działanie preparatu, możliwe jest jednak wystąpienie interakcji z innymi lekami przeciwhistaminowymi, barbituranami, lekami przeciwbólowymi (w tym opioidowymi), lekami uspokajającymi, inhibitorami MAO a także z alkoholem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Fosidal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, bóle w nadbrzuszu, senność, zwiększenie częstotliwości rytmu serca ustępujące po zmniejszeniu stosowanej dawki, reakcje alergiczne (rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, rumień przechodzący w trwałe przebarwienie).
Inne preparaty na rynku polskim zawierające fenspiryd

Elofen (syrop)
Eurefin (syrop)
Eurespal (tabletki powlekane)
Fenspogal (syrop)
Fosidal PPH (tabletki powlekane)
Pulneo (syrop)
Pulneo (krople doustne, roztwór)
Załączniki
FOSIDAL-syrop.jpg
FOSIDAL-syrop.jpg (4.73 KiB) Przejrzano 747 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post