Furosemidum, Obrzęki różnego pochodzenia, w nadciśnieniu tęt

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Furosemidum, Obrzęki różnego pochodzenia, w nadciśnieniu tęt

Post autor: admin. med. »

Furosemidum, Obrzęki różnego pochodzenia, w nadciśnieniu tętniczym, marskości wątroby
Działanie:

Jest to lek moczopędny należący do diuretyków pętlowych. Jego działanie polega na znacznym nasileniu wydalania moczu oraz zwiększeniu wydalania jonów magnezu, sodu i potasu Ma on również wpływ na układ żylny - zwiększa pojemność naczyń żylnych. Jest to szczególnie ważne w obrzęku płuc, gdyż prowadzi do szybkiej poprawy stanu chorego.
Po podaniu dożylnym działanie pojawia się już po 2-3 min, a po podaniu doustnym - po 30 min. Efekt działania trwa ok. 6-8 h.
Wskazania:

Obrzęki różnego pochodzenia, w stanach nagłych, takich jak obrzęk płuc, przełom nadciśnieniowy. Także w leczeniu skojarzonym w nadciśnieniu tętniczym, pomocniczo w marskości wątroby i w celu wymuszenia diurezy (oddania moczu) w zatruciach.
Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na lek lub pochodne sulfonamidowe. Leku nie należy stosować przy niedrożności dróg moczowych, bezmoczu, a także przy obniżonym stężeniu potasu we krwi. Ciąża i okres karmienia piersią są też przeciwwskazaniem do podawania leku. Ostrożność należy zachować u chorych z przerostem gruczołu krokowego i u osób starszych.
Działania uboczne:

Mogą się pojawić zaburzenia metaboliczne i elektrolitowe, hiperglikemia i glukozuria. Preparat powoduje zwiększoną skłonność do zakrzepicy. Mogą wystąpić typowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci nudności, wymiotów, biegunek. Czasami występują reakcje nadwrażliwości i odwracalne zaburzenia słuchu. Może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego.
Interakcje:

W połączeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie wywołuje silny efekt obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Niesteroidowe leki przeciwzapalne osłabiają działanie preparatu. U chorych z niewydolnością nerek przy zażywaniu razem z niektórymi antybiotykami (aminoglikozydy, cefalosporyny) może mieć działanie toksyczne. Preparat nasila toksyczne działanie kwasu acetylosalicylowego na narząd słuchu (działanie ototoksyczne). Działa przeciwstawnie do doustnych leków przeciwcukrzycowych i insuliny.
Dawkowanie:

Lek można podawać zarówno doustnie, jak również dożylnie i domięśniowo.
Doustnie: 20-40 mg/d., w razie potrzeby dawkę można zwiększać od 1000 mg/d.
Uwagi:

Może upośledzać sprawność psychofizyczną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post