Gabinet onkologiczny ŚCO otwarty w Sandomierzu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Gabinet onkologiczny ŚCO otwarty w Sandomierzu

Post autor: admin. med. »

W Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu otwarto konsultacyjny gabinet onkologiczny Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Pacjenci będą przyjmowani bezpłatnie od 5 stycznia.

W konsultacyjnym gabinecie onkologicznym ŚCO w Sandomierzu będą przyjmowani pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową, wymagający zaplanowania dalszego postępowania i leczenia onkologicznego oraz pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, potrzebujący dogłębnej diagnostyki w ośrodku onkologicznym. Także ci chorzy, którzy zakończyli leczenie, ale wymagają jeszcze kontrolnych wizyt u onkologa.

Raz w tygodniu pacjentów z terenu powiatu sandomierskiego będzie konsultował doktor Piotr Mikuliszyn, specjalista chemioterapii z Kliniki Onkologii Klinicznej ŚCO.

Jak powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, otwarcie gabinetu onkologicznego w szpitalu w Sandomierzu jest finałem idei "Onkologia bliżej ludzi", zapoczątkowanej przez profesora Stanisława Góździa, dyrektora ŚCO.

Takie rozwiązania, oparte o współpracę ŚCO z powiatowymi szpitalami są niezbędne ze względu na rosnącą zachorowalność na nowotwory i zwiększającą się z roku na rok liczbę pacjentów onkologicznych leczonych w ŚCO. W latach 90. w ŚCO było przyjmowanych 300 dziennie pacjentów, obecnie 1000-1500 dziennie.

- Dlatego powinniśmy działać w kooperacji z powiatowymi szpitalami, żeby być bliżej ludzi i żeby ciężko chorzy na nowotwory nie musieli podróżować do Kielc - zaznaczył marszałek Jarubas.

Utworzenie gabinetu onkologicznego ŚCO w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu jest zgodne z wojewódzką mapą potrzeb zdrowotnych w zakresie opieki onkologicznej.

Prof. Stanisław Góźdź wyjaśnił, że pacjenci w filiach powiatowych ŚCO mają zagwarantowaną ciągłość i kompleksowość opieki onkologicznej. Jest to zadaniem onkologów z ŚCO, którzy koordynują ich dalszą diagnostykę i leczenie. Chorzy korzystają z możliwości diagnostycznych i leczniczych miejscowego szpitala.

- To modelowy, najkorzystniejszy dla pacjenta system - uważa prof. Góźdź. Jak podkreślił, ŚCO nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie działać razem ze szpitalami powiatowymi.

Jak wynika ze Świętokrzyskiego Rejestru Nowotworów, w 2014 roku w powiecie sandomierskim zanotowano 241 zachorowań na nowotwory złośliwe (132 u mężczyzn i 109 u kobiet). Z powodu nowotworów zmarło 226 osób.

Jak informuje dr Paweł Macek, kierownik Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem ŚCO, powiat sandomierski ma wprawdzie najniższy w województwie świętokrzyskim współczynnik zapadalności na nowotwory, ale jednocześnie najwyższy współczynnik umieralności, zwłaszcza wśród mężczyzn. - To oznacza, że pacjenci z tego terenu zbyt późno trafiają do onkologa - wyjaśnia.

Powiatowe filie ŚCO funkcjonują już w Starachowicach, Końskich, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Staszowie i Busku-Zdroju.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post