Gdzie mogą być defibrylatory,w pogotowiu? karetce?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Gdzie mogą być defibrylatory,w pogotowiu? karetce?

Post autor: Asystentka »

Renata Kołton
Kurier MP
O tym, gdzie znajduje się najbliższy defibrylator, mieszkańcy zachodniej małopolski mogą od niedawna dowiedzieć się nie tylko z aplikacji „Staying Alive”, ale również od dyspozytora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Każdego roku w Europie u niemal 700 tys. osób dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Co 45 sekund czyjeś serce przestaje prawidłowo bić, często pojawia się migotanie komór, następuje natychmiastowy spadek przepływu krwi przez mózg. Człowiek traci przytomność, przestaje prawidłowo oddychać. U niektórych występują drgawki przypominające padaczkę. Jeśli pomoc nie nadejdzie, po kilku minutach następuje śmierć.

W celu ratowania życia osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO: uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze). Osoby nieprzeszkolone w zakresie pierwszej pomocy mogą ograniczyć się do samych uciśnięć. Zapewnia to niewielki, ale bardzo istotny przepływ krwi przez serce i mózg. W celu zatrzymania migotania komór można użyć defibrylatora zewnętrznego (Automated External Defibrillator AED). Wyzwalany przez to urządzenie impuls elektryczny pozwala przywrócić prawidłową akcję serca i daje choremu szansę spontanicznego powrotu krążenia. Natychmiastowa resuscytacja połączona z wczesną defibrylacją znacznie zwiększa szansę na przeżycie.
Gdzie szukać defibrylatora
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post