GIF: Aptekarz może odmówić sprzedaży niektórych leków

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

GIF: Aptekarz może odmówić sprzedaży niektórych leków

Post autor: Asystentka »

Tak w skrócie brzmi odpowiedź Głównego Inspektora Farmaceutycznego na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich czy aptekarze mogą powoływać się na klauzulę sumienia i odmawiać sprzedaży np.: leków antykoncepcyjnych.

Apteki nie mają prawa ograniczać sprzedaży leków z wyjątkiem tych, które wymienia Prawo farmaceutyczne, czyli odurzających grupy l-N i substancji psychotropowych grupy ll-P. Mając jednak na uwadze poszanowanie praw jednostki w świetle Konstytucji właściwym wydaje się dopuszczenie możliwości odmowy przez farmaceutę sprzedaży leków antykoncepcyjnych powołującego się na „klauzulę sumienia". – taka jest odpowiedź Zbigniewa Niewójta, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wystąpienie RPO.

Co w tej sytuacji ma zrobić pacjent?

Przedsiębiorca prowadzący aptekę, u którego taka sytuacja występuje, musi jednak zapewnić sprzedaż produktów leczniczych antykoncepcyjnych przez innego farmaceutę. – wyjaśnia GIF. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich takie praktyki pozostają jednak w sprzeczności w obowiązującym prawem i mogą prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych. cd...politykazdrowotna.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post