Glin w szczepionkach – jak odpowiedzieć na obawy rodziców?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Glin w szczepionkach – jak odpowiedzieć na obawy rodziców?

Post autor: Asystentka »

łumaczył dr n. med. Dariusz Stencel
Skróty: MRL – minimalny poziom ryzyka

Reprinted with permission of Slack, Inc., slackinc.com from Sabrina Fernandez (2016). Aluminum in vaccines: addressing parents’ concerns. Pediatric Annals, 45: e231–e233.
Streszczenie
Internet jest pełen przerażających historii dotyczących szczepionek, dlatego rodzice często zgłaszają się do pediatry lub lekarza rodzinnego z wieloma pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa poszczególnych składników szczepionek. Lekarz powinien wysłuchać rodziców z uwagą i życzliwością, a następnie udzielić im przemyślanej porady opartej na wiedzy i doświadczeniu, uwzględniając wszystkie obawy rodziców. Powinien także przekazać właściwe informacje na temat niepodważalnych korzyści ze stosowania szczepionek i związanego z tym potencjalnego ryzyka.

Ostatnio zgłosiła się do mnie młoda para. Za kilka miesięcy ma się urodzić ich córka, dlatego chcieli poznać swojego pediatrę i przygotować się na przyjście na świat dziecka. Zadawali typowe pytania: „Jak często pani przyjmuje?”, „Jak możemy się skontaktować z panią w środku nocy?”, „Jak często należy się zgłaszać z noworodkiem na wizyty?”, po czym niespodziewanie zapytali mnie, co myślę o glinie zawartym w szczepionkach. Powiedzieli: „Szukaliśmy trochę informacji na ten temat i jesteśmy ciekawi, czy to jest bezpieczne dla dziecka?”. Odpowiedź na to pytanie jest głównym tematem niniejszej publikacji.
Dlaczego szczepionki zawierają glin?

Glin jest dodawany do szczepionek od 1926 roku1 jako adiuwant zwiększający ich immunogenność. Uważa się, że adiuwanty stymulują komórki prezentujące antygen, nasilają wytwarzanie chemokin oraz aktywują układ dopełniacza.2 W efekcie dodanie glinu zwiększa efektywność szczepionki poprzez zmniejszenie liczby wstrzyknięć, w porównaniu ze szczepionkami, które nie zawierają adiuwantów, oraz ograniczenie dawki antygenów, którą powinna zawierać szczepionka. Glin w postaci soli, takich jak wodorotlenek glinu lub fosforan glinu, jest zawarty w szczepionkach przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, Haemophilus influenzae typu b, pneumokokom, a także w szczepionkach zawierających toksoid błoniczy (np. szczepionkach przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi). Zawartość glinu w poszczególnych szczepionkach waha się 0,125–0,85 mg na dawkę (tab. 1.).3
cd...mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post