Grube dzieci. Przekarmianie, nieregularne odżywianie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Grube dzieci. Przekarmianie, nieregularne odżywianie

Post autor: admin. med. »

Przekarmianie, nieregularne odżywianie, podjadanie między posiłkami, brak ruchu, wysiłku fizycznego i wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem powodują otyłość u najmłodszych - alarmowali lekarze rodzinni podczas niedawnego XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Jak pokazują ostatnie badania, w Polsce otyłość dotyczy aż 30 proc. chłopców i 25 proc. dziewczynek z ostatnich klas podstawówki.

Problem nadwagi u polskich dzieci zdaje się z roku na rok narastać, a najmłodsi ważą coraz więcej. Na przestrzeni minionej dekady, odsetek otyłych dzieci zwiększył się o 2-3 proc. Prawie co trzeci uczeń i co czwarta uczennica ostatniej klasy szkoły podstawowej ma nadwagę, a odsetek cierpiących na nią 11-latków jest w Polsce jednym z najwyższych na świecie - wynika z danych przedstawionych podczas XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej (Kielce, 2-5 czerwca 2016 r.).

Problem nie dotyczy tylko dzieci, bo wśród dorosłych z otyłością zmaga się aż 46 proc. kobiet i 64 proc. mężczyzn. Często to właśnie rodzice i opiekunowie, są winowajcami problemów u swoich pociech. Zapominając o tym, że nawyki żywieniowe kształtuje się od najmłodszych lat, nie potrafią odmówić im słodyczy i nie kontrolują regularności posiłków.

- Zasady zdrowego odżywiania, eliminowanie z codziennej diety fastfood-ów i innych wysokokalorycznych pokarmów, to obowiązek nie tylko rodziców, ale również opiekunów i nauczycieli, którzy spędzają z naszymi dziećmi bardzo dużo czasu - podkreśla Joanna Szeląg, lekarz rodzinny.

Dodatkowe czynniki wpływające na pojawienie nadwagi to skłonność przedstawicieli młodego pokolenia do przesiadywania przed komputerem a w konsekwencji, unikania aktywności fizycznej.

- Nieocenioną a zarazem skuteczną bronią w walce z nadwagą, zwłaszcza wśród najmłodszych, jest systematyczna aktywność fizyczna. Niestety często pomijana i lekceważona przez rodziców, którzy sami nie dają odpowiedniego przykładu swoim dzieciom - dodaje lekarka.

W mediach coraz częściej pojawiają się reklamy słodyczy, chipsów (po które sięga aż 72 proc. badanych), a co gorsza, poprzedzają one większość programów dla dzieci i młodzieży.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, we współpracy z innymi towarzystwami naukowymi, opracowało zasady postępowania z otyłością, również u dzieci.

Lekarze rodzinni starają się dostrzegać problem nadwagi przy okazji wizyt. Na edukację najmłodszych stawia również Ministerstwo Zdrowia. W tym roku odbędzie się trzecia edycja „POL-Health”, programu zapobiegania m.in. nadwadze i otyłości przez poprawę żywienia i aktywności fizycznej. Do końca 2017 roku kontynuowany będzie również program KIK34 promujący zdrowy styl życia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post