[Film] Grypa żołądkowa - jelitówka

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

[Film] Grypa żołądkowa - jelitówka

Post autor: admin. med. »

Wymioty, biegunka, nudności utrzymujące się przez parę dni, to mogą być objawy grypy żołądkowej. Grypa żołądkowa popularnie nazywanej jest „jelitówką”, czyli wirusowym zakażeniem układu pokarmowego. Zakażenie pojawia się głównie przez rota-wirusy, które wywołują stan zapalny w żołądku i jelitach. Choroba ta może być niebezpieczna, bo długotrwałe wymioty czy biegunki mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.
Jak się można zarazić?

Grypa żołądkowa rozprzestrzenia się drogą kropelkową i podobnie, jak przy „zwykłej” grypie można się nią zarazić przebywając w bliskim otoczeniu chorego lub przez używanie jego przedmiotów. Zarazić się można drogą pokarmową, np. jedząc nie świeże produkty, pijąc nieprzegotowaną wodę. Szczególnie narażone są małe dzieci między 6 miesiącem a 3 rokiem życia, które najciężej przechodzą objawy grypy żołądkowej.
Objawy „jelitówki”

Grypie żołądkowej przeważnie towarzyszą:

bóle brzucha
wymioty
biegunka
gorączka
brak apetytu
osłabienie
nudności

Dolegliwości przeważnie utrzymują się ok. 2 do 4 dni, ale mogą trwać nawet 9 dni. Po tym okresie dolegliwości całkowicie ustępują. Jeżeli tak się nie dzieje, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Zobacz, jakie wirusy powodują grypę żołądkową:

Leczenie

Nie ma skutecznego leku na grypę żołądkową. Choremu należy podawać bardzo dużą ilość płynów, najlepiej nie gazowanych. Należy unikać soków, mleka i kawy, a najlepiej pić dużo niegazowanej wody. Przy grypie żołądkowej często nie mamy apetytu, ale warto wzmocnić organizm i spróbować delikatnych potraw, które łagodzą pewne objawy np. kleik na wodzie, ryż, ziemniaki gotowane. W przypadku wystąpienia gorączki można zażyć leki przeciwgorączkowe. Można zaopatrzyć się w środki dostępne w aptece, które uzupełnią elektrolity – kapsułki, proszki rozpuszczane w płynach.

Po przebytej chorobie warto uzupełnić również florę bakteryjną, która łatwo ulega wyniszczeniu podczas choroby. Najszybciej uzupełnia się ją probiotykami lub naturalnymi jogurtami. Jeżeli objawy nie ustępują albo się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Na rynku medykamentów dostępne są już szczepionki ochronne przeciwko rota-wirusom, są to szczepionki podawane w formie doustnej, dostępne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Profilaktyka

Aby ustrzec się przed grypą żołądkową należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Pamiętaj:

myj ręce przed każdym posiłkiem
dbaj o czystość miejsca, w którym przygotowujesz posiłki
często zmieniaj ręczniki i pościel
spłukuj wodę w toalecie przy zamkniętej muszli
regularnie dezynfekuj urządzenia sanitarne – deski klozetowe, nocniki itp.
zaszczep dziecko przeciw rota-wirusom
ewa77
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2016, o 10:55

Re: Grypa żołądkowa - jelitówka

Post autor: ewa77 »

okropne choróbsko :shock:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post