Grypolek stan przeziębienia i bóle głowy, mięśni, gorączka

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Grypolek stan przeziębienia i bóle głowy, mięśni, gorączka

Post autor: admin. med. »

Grypolek, stan przeziębienia i bóle głowy, mięśni, gorączka, ból gardła, nieżyt nosa, kaszel

Skład
Substancja czynna: 1 tabl. powl. zawiera 325 mg paracetamolu, 200 mg gwajafenezyny, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu.
Wskazania

Ogólny stan przeziębienia i bóle głowy, mięśni, gorączka, ból gardła, nieżyt nosa, kaszel spowodowany przeziębieniem.

Działanie
Lek łączy działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, wyksztuśne, udrożniające drogi oddechowe, przeciwkaszlowe. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 60 min., przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 3-4 h. Jest metabolizowany w wątrobie, jest wydalany z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. Gwajafenezyna jest estrem glicerynowym gwajakolu o krótkotrwałym (około 30 min) działaniu wykrztuśnym i słabym odkażającym. Wchłania się z przewodu pokarmowego i wydziela w oskrzelach, drażniąc błony śluzowe oskrzeli i działając sekretolitycznie. Chlorowodorek pseudoefedryny obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Jest wydalany z moczem w postaci nie zmienionej. Bromowodorek dekstrometorfanu wykazuje działanie hamujące odruch kaszlu przez bezpośredni wpływ na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym: zmniejsza nasilenie suchego, drażniącego kaszlu. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego. Działanie przeciwkaszlowe występuje po około 30 min po podaniu i utrzymuje się przez 5-6 h. W dawkach leczniczych lek nie hamuje czynności nabłonka rzęskowego oskrzeli.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:

Doustnie, 2 tabletki 3-4 razy na dobę, maksymalnie 8 tabletek na dobę.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:

Doustnie, 1 tabletka 3-4 razy na dobę, maksymalnie 4 tabletki na dobę.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzenia w oddawaniu moczu na tle przerostu gruczołu krokowego, jaskra z wąskim kątem przesączania, jednoczesne leczenie inhibitorami MAO (zachować minimum 2 tygodnie odstępu od zaprzestania stosowania) lub lekami przeciwparkinsonowskimi; dzieci poniżej 6 r.ż., ciężka niewydolność wątroby, choroba alkoholowa; wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Ostrożnie stosować w ciąży i okresie karmienia; unikać stosowania w I trymestrze ciąży.
Informacje dodatkowe
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Załączniki
Grypolek.jpg
Grypolek.jpg (15.42 KiB) Przejrzano 847 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post