Grzybica paznokci

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Grzybica paznokci

Post autor: admin. med. »

Grzybica paznokci to schorzenie dotyczące najczęściej osób z zaburzeniami hormonalnymi, chorych na cukrzycę oraz dotkniętych problemami z ciśnieniem tętniczym. W grupie ryzyka znajdują się także osoby przyjmujące niektóre rodzaje leków, których skutkiem ubocznym jest zwiększone ryzyko zarażenia oraz osoby korzystające z basenów, siłowni, sali gimnastycznych czy też sauny. Pierwszymi oznakami pojawiającej się grzybicy może być zaczerwienie skóry, pieczenie lub swędzenie stóp, nadmierna potliwość stóp oraz łuszczenie naskórka. Dalsze stadium grzybicy to żółtawe, białe lub czarne przebarwienia na płytce paznokcia, jej zgrubienie oraz ból pojawiający się przy jakimkolwiek nacisku na paznokieć. Wszystkie te objawy wywołane są przez kontakt z zarodnikami różnego rodzaju grzybów. Grzybica paznokci jest często poprzedzona grzybicą między palcową, która nie leczona zaczyna atakować paznokcie stóp lub rąk. Aby uchronić się przed zakażeniem grzybicą należy przede wszystkim unikać chodzenia boso w miejscach powszechnego użytku (np. basen, sauna, przebieralnia), prewencyjnie stosować kremy i pudry przeciwgrzybiczne po skorzystaniu np. z basenu, korzystać z własnego ręcznika i z własnych przyborów higieny osobistej, nosić wygodne obuwie i krótko obcinać paznokcie.
Grzybica paznokci dłoni i stóp jest jedną z najczęściej spotykanych chorób paznokci. Stanowi 15-40% wszystkich schorzeń paznokci i około 30% zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków.
Infekcje grzybicze wywoływane są przez drożdżaki, pleśniowce i dermatofity, a warunki sprzyjające ich rozwojowi, to przede wszystkim ciepło i wilgoć. W tym artykule chciałabym pokrótce przedstawić, jak powstają i czym charakteryzują się wyżej wymienione rodzaje zakażenia.
Grzybica paznokci powodowana przez dermatofity
• Przyczyny występowania
Przyczyną tego rodzaju grzybicy są gatunki grzyba odżywiające się keratyną, z której zbudowana jest płytka paznokciowa. Zakażenie dotyczy głównie dorosłych, gdyż u dzieci szybki wzrost paznokci utrudnia osiedlanie się grzybów pod płytką. Choroba ta charakteryzuje się dużą zakaźnością i jest wieloletnim rezerwuarem grzybów chorobotwórczych. Przyczynami występowania grzybicy są najczęściej: ucisk mechaniczny (np. obcisłe buty), wzmożona potliwość stóp, starszy wiek, spadek odporności organizmu, zaburzenia endokrynologiczne oraz zaburzenia krążenia obwodowego. Grzybicę paznokci można zaliczyć także do chorób zawodowych u górników i żołnierzy, u których długotrwałe noszenie nieprzewiewnego obuwia sprzyja rozwojowi zakażenia.
• Charakterystyka
Zakażenie grzybicze zaczyna się zwykle od wolnego brzegu paznokcia lub wałów bocznych. Zmiany chorobowe polegają na nadmiernym złuszczaniu się naskórka pod płytką, odwarstwianiu się paznokcia od łożyska, powstawaniu biało-żółtych plam i różnie nasilonej destrukcji płytki paznokciowej – od nieznacznego rozwarstwiania się i wykruszenia paznokcia, aż do jego całkowitego spełźnięcia. Niekiedy płytka ulega znacznemu pogrubieniu i przybiera postać szponowatą.
Ze względu na miejsce wniknięcia grzyba wyróżnia się obecnie 5 typów grzybicy paznokci:
1. DLSO (distal and lateral subungual onychomycosis – dalsza i boczna podpłytkowa grzybica paznokci). Zakażenie zaczyna się od wolnego brzegu paznokcia lub wałów bocznych. Powierzchnia płytki jest lekko matowa, gładka, o odcieniu białawo-żółtym, łuszczenie się naskórka pod płytką jest mało nasilone. Ten typ grzybicy często występuje w obrębie paznokci rąk.
2. PSO (proximal subungual onychomycosis – bliższa podpłytkowa grzybica paznokci). Zakażenie rozpoczyna się od wału paznokciowego i często jest poprzedzone uszkodzeniem płytki paznokciowej w tym miejscu. Na ten rodzaj zakażenia grzybiczego najczęściej narażone są osoby korzystające z usług kosmetycznych, takich jak manicure i pedicure.
3. WSO (white superficial onychomycosis – biała powierzchowna grzybica paznokci). Zakażenie jest bardzo powierzchowne, dlatego paznokieć nie ulega znacznemu zniszczeniu. Proces chorobowy rozwija się w płytce paznokciowej, powodując jedynie zmianę jej zabarwienia na kolor biały, co sprawiło, że zakażenie to zyskało również nazwę choroby białych plam (white spot disease).
4. EO (endonyx onychomycosis – wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci). Zakażenie rozpoczyna się od wolnego brzegu paznokcia, od strony łożyska, jednak nie zajmuje go. Zamiast wnikać do łożyska, grzyb atakuje tylko płytkę. Ten typ grzybicy charakteryzuje się występowaniem białych plamek, jednak naskórek pod paznokciem nie złuszcza się, a płytka nie oddziela od łożyska. Zmianom tym z reguły towarzyszy grzybica skóry.
5. TDO (total dystrophic onychomycosis – całkowita dystroficzna grzybica paznokci). Polega ona na całkowitym zajęciu płytki paznokciowej w przebiegu nieleczonego zakażenia grzybiczego
maksik
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 7 mar 2017, o 12:36

[Link] Grzybica paznokci

Post autor: maksik »

Też dużo ciekawych informacji można przeczytać o tej całej grzybicy na tym portalu medycznym post31968.html?hilit=Grzybica%20paznokci#p31968 wydaje mi się, że artykuł jest bardzo sensowny i logiczny. Najważniejsze by znaleźć dobrą metodę walki z tą infekcją i szybko ją wyeliminować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post