Intensywna czy standardowa kontrola ciśnieni

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Intensywna czy standardowa kontrola ciśnieni

Post autor: admin. med. »

Badanie SPRINT: intensywna czy standardowa kontrola ciśnienia tętniczego?


Opublikowane ostatnio wyniki badania Systolic Blood Pressure Intervention Trial (SPRINT) wpłynęły na ożywienie dyskusji na temat celu terapeutycznego w nadciśnieniu tętniczym. Pytanie o to, do jakich wartości należy obniżać ciśnienie tętnicze, zwłaszcza u pacjentów w starszym wieku, powraca w momencie, kiedy wszystkie dane, a zgodnie z nimi większość wytycznych wskazywały, że wartość <150 mm Hg jest odpowiednia u większości pacjentów w zaawansowanym wieku, zwłaszcza tych obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym, cukrzycą lub klinicznie jawną chorobą serca.

W SPRINT – otwartym badaniu klinicznym z randomizacją, pacjentów obarczonych dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym, ale nieobciążonych cukrzycą leczono za pomocą powszechnie stosowanych leków przeciwnadciśnieniowych. W grupie intensywnego leczenia obniżano ciśnienie do <120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego; w grupie kontrolnej celem terapii była wartość ciśnienia skurczowego <140 mm Hg. Badanie zakończono przedwcześnie po czasie obserwacji, którego mediana wyniosła 3,26 roku. Badacze stwierdzili, że w grupie intensywnego leczenia nastąpiła m.in. redukcja ryzyka złożonego pierwotnego punktu końcowego (zawał serca/inne ostre zespoły wieńcowe/udar/niewydolność serca/zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych) o 25%; ponadto odnotowano zmniejszenie ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny o 27%. W tej grupie stwierdzono ponadto większą liczbę zdarzeń niepożądanych, takich jak pogorszenie czynności nerek, hipotensja ortostatyczna czy zaburzenia elektrolitowe.

Analizując wyniki badania SPRINT, należy zachować ostrożność i zaczekać na obszerniejsze doniesienia, wiadomo jednak, że w liczbach bezwzględnych leczenie wpłynęło na redukcję pierwotnego punktu końcowego o 1,6% (5,2% w grupie leczonej interwencyjnie, w porównaniu z 6,8% w grupie leczonej standardowo). Ponadto uważne spojrzenie na dane prowadzi do spostrzeżenia, że liczba pacjentów, których trzeba leczyć intensywnie w ciągu pięciu lat, żeby zapobiec jednemu incydentowi, jest większa niż liczba istotnych działań niepożądanych. Nie wiadomo, na ile dane te można uogólnić na populację starszych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Wiadomo natomiast, że dane z badania SPRINT będą w ciągu najbliższych miesięcy niejednokrotnie analizowane.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post