Jak bezpiecznie leczyć pacjentów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Jak bezpiecznie leczyć pacjentów

Post autor: Asystentka »

Przyszli lekarze będą się uczyć jak bezpiecznie leczyć pacjentów

Ministerstwo Zdrowia we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) będą zachęcać uczelnie do wprowadzania do programów studiów medycznych tematyki związanej z bezpieczeństwem opieki nad pacjentami.

Tematyka związana z bezpieczeństwem opieki nad pacjentami miałaby być wprowadzona do programu kształcenia przeddyplomowego na wydziałach lekarskich, lekarsko-dentystycznych, pielęgniarskich oraz stomatologicznych. Program rozpoczął się pod koniec października warsztatami dla koordynatorów wydelegowanych przez uczelnie medyczne. To wynik dwuletniej umowy o współpracy między resortem zdrowia i WHO.

Bezpieczeństwo pacjentów powinno być stałym elementem kształcenia

W wielu krajach, w tym także w Polsce, tzw. wiedza o poprawie i bezpieczeństwie opieki (patient safety and improvement science) nie stanowi stałego elementu nauczania w kształceniu przeddyplomowym, podyplomowym ani ustawicznym. Wprowadzenie zmian w kształceniu medycznym jest zgodne z wymogami Rady Unii Europejskiej, która rekomenduje uwzględnianie kwestii bezpieczeństwa pacjentów w kształceniu przed- i podyplomowym, podczas stażu oraz w ustawicznym rozwoju zawodowym wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Również Luksemburska Deklaracja Bezpieczeństwa Pacjentów zaleca wprowadzanie problematyki bezpieczeństwa pacjenta do standardowych programów nauczania profesjonalistów medycznych.

O błędach medycznych mówi się coraz głośniej

Z opublikowanego dwa lata temu raportu CBOS wynika, że większość pacjentów zetknęła się w swoim otoczeniu z błędami medycznymi. Co trzeci deklaruje, że sam ich doświadczył, a większości zdarza się zasięgać dodatkowej opinii u innego lekarza i szukać informacji o chorobach i leczeniu w różnych źródłach. Mimo to zdecydowana większość ankietowanych ufa swoim lekarzom. Jednocześnie ogromna większość wyraża pozytywne opinie na temat jakości pracy personelu medycznego, z którym miała styczność, twierdząc, że nigdy bądź bardzo rzadko pracownicy służby zdrowia popełniali błędy.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonały się jednak w tym zakresie dość znaczące zmiany. Polacy częściej dostrzegają błędy medyczne w leczeniu, przywiązują większą niż przed laty wagę do zasięgania dodatkowych opinii, częściej też weryfikują postawione diagnozy i zaproponowane metody leczenia w innych źródłach.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post