Jak leczyć chorego z idiopatycznym włóknieniem płuc

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Jak leczyć chorego z idiopatycznym włóknieniem płuc

Post autor: admin. med. » 4 sie 2016, o 10:30

Terapia prednizonem, azatiopryną i n-acetylocysteiną u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc (IPF) zwiększa ryzyko śmierci i hospitalizacji – dowiodło badanie opublikowane na łamach najnowszego wydania czasopisma NEJM.
Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to przewlekła, postępująca choroba o nieznanej przyczynie. Charakteryzuje się występowaniem śródmiąższowego procesu zapalnego prowadzącego do włóknienia płuc. Mediana przeżycia u osób z tą jednostką chorobową od postawienia rozpoznania wynosi od 2 do 5 lat. Amerykańscy badacze postanowili sprawdzić bezpieczeństwo i efektywność szeroko stosowanej w IPF terapii tójlekowej (prednizon, azatiopryna, n-acetylocysteina).

Przeprowadzono zrandomizowane, podwójnie zaślepione badanie kliniczne, w którym pacjentów z łagodnym i umiarkowanym IPF przypisano do jednej z trzech grup: otrzymujących kombinację prednizonu, azatiopryny i n-acetylocysteiny (n=77), otrzymujących jedynie n-acetylocysteinę (n=81) oraz do grupy kontrolnej placebo (n=78). Kryteriami włączenia do badania były: wiek 35-85 lat, FVC ≥50% i DLCO≥30%. Pierwszoliniowym punktem końcowym badania była zmiana wartości FVC podczas 60-tygodniowego okresu leczenia.

Przejściowa analiza, wykonana po zebraniu 50 proc. informacji pokazała, że pacjenci z grupy terapii trójlekowej, w porównaniu z grupą placebo, mają większe ryzyko śmierci (8 osób vs 1 osoba) oraz większe ryzyko hospitalizacji (23 osoby vs 7 osób). Terapię trójlekową przerwano nie uzyskując pierwszolinowego punktu końcowego. Przejściowa analiza nie wykazała znaczącej różnicy w zmianie FVC między grupą badaną i kontrolną (-0,24 vs -0,23). Uzyskane wyniki jednoznacznie przemawiają przeciwko stosowaniu terapii składającej się z prednizonu, azatiopryny i n-acetylocysteiny u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc.


Źródło: NEJM 2012; 366:1968-1977.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post