Jak leczyć zaburzenie osobowości bez psychiatry

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Jak leczyć zaburzenie osobowości bez psychiatry

Post autor: Asystentka »

Czy istnieje możliwość terapii osoby cierpiącej na zaburzenie osobowości niewymagającej odwiedzin u psychiatry?


Cierpię na prawie wszystkie aspekty wymienione w artykule o osobowości schizoidalnej. Niestety jest to problem, z którym boję się wyjść poza anonimowe grono. Czy istnieje możliwość terapii niewymagającej odwiedzin u psychiatry?


lek. med. Paweł Brudkiewicz
Specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Centrum Dobrej Terapii

Zaburzenia osobowości, bez względu na ich mniej lub bardziej swoistą postać, nie należą do grupy chorób psychicznych. To raczej pewna jakościowa i ilościowa konfiguracja cech osobowości, które występują w całej populacji. Natomiast w przypadku „zaburzenia” konfiguracja ta przyczynia się do szeregu utrwalonych i powtarzających się problemów w relacji z samym sobą, z innymi ludźmi i ze światem. Skutkiem tego są liczne trudności w funkcjonowaniu w różnych obszarach życia i poczucie cierpienia psychicznego. Zatem zaburzenia osobowości (w tym osobowość schizoidalna) same w sobie nie wymagają leczenia psychiatrycznego. Podstawowe postępowanie u osób, u których podejrzewa się obecność zaburzenia osobowości to dokładna diagnostyka psychologiczna dokonana przez doświadczonego psychologa klinicznego. Kolejny element to psychoedukacja, czyli miedzy innymi zapewnienie danej osobie najważniejszych informacji dotyczących możliwych przyczyn i mechanizmów jej funkcjonowania psychologicznego, z omówieniem dostępnych metod radzenia sobie z trudnościami. I wreszcie - po potwierdzeniu, że obserwowane trudności są spowodowane właśnie problemami osobowościowymi należy rozważyć zastosowanie odpowiedniej psychoterapii, która również może być prowadzona przez właściwie wyszkoloną osobę, czyli przez psychoterapeutę. Ten ostatni nie musi być psychiatrą, to może być na przykład psycholog z wykształceniem psychoterapeutycznym.


Na każdym z tych etapów psycholog może widzieć potrzebę badania psychiatrycznego, na przykład wówczas, gdy ma wątpliwości co do definitywnego rozpoznania lub gdy wręcz podejrzewa, iż zgłaszane przez daną osobę problemy mogą mieć inne tło niż tylko osobowościowe. Wówczas konsultacja psychiatryczna może rozwiać ewentualne wątpliwości, a w wybranych przypadkach psychiatra może zaproponować (lub wykluczyć taka potrzebę) odpowiednie leczenie farmakologiczne - uzupełniające w stosunku do psychoterapii lub wręcz jako podstawowa metoda leczenia. Jednak skorzystanie z konsultacji psychiatrycznej nie jest obowiązkowe.

Podsumowując: podstawową diagnostykę i ewentualną terapię osoby cierpiącej na zaburzenie osobowości może prowadzić odpowiednio wyszkolony psycholog kliniczny/psychoterapeuta, a udział psychiatry w tym procesie nie jest konieczny (choć bywa korzystny).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post