Jak minimalizować ryzyko zakażenia HIV

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Jak minimalizować ryzyko zakażenia HIV

Post autor: admin. med. »

Adam Chabiński

Artykuł powstał we współpracy z lek. med. Bartoszem Szetelą z Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wrocławskiego Centrum Zdrowia SP ZOZ, Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem”.

Ciepłe dni i urlop to momenty odpoczynku, rozluźnienia, ale i czas sprzyjający ryzykownym zachowaniom w sferze seksualnej. Czy łatwo zakazić się HIV? Jak minimalizować ryzyko zakażenia?
Badania i statystyki

Według oficjalnych danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP–PZH) od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 2016 r. stwierdzono w Polsce zakażenie HIV u 20 252 osób, odnotowano 3 363 zachorowań na AIDS oraz 1335 zgonów z tego powodu.

Powyższe liczby w skali kraju nie przerażają, jednak niezwykle niepokojący jest fakt, iż w Polsce jest jeden z największych w Europie odsetek osób nieświadomych zakażenia HIV. Jedna osoba na 4 wie, że jest zakażona, podczas gdy w innych krajach jest odwrotnie – tylko jedna osoba na 4 nie wie o swoim zakażeniu. Według szacunków nad Wisłą żyje od 35 do 50 tysięcy osób z HIV. Mimo że każdego dnia o zakażeniu dowiadują się 3 osoby, tylko co 10. obywatel naszego kraju kiedykolwiek poddał się badaniom na obecność HIV, a 90% Polaków nigdy takiego testu nie wykonało.

Za taki stan odpowiedzialni jesteśmy przede wszystkim my sami, nie uznając swoich zachowań za potencjalnie niebezpieczne i nie poddając się badaniom. Nie bez winy są również lekarze, którzy nie zalecają i nie zlecają badań, a także nie informują pacjentów o konsekwencjach ryzykownych zachowań i metodach zmniejszenia ryzyka transmisji podczas kontaktów seksualnych i używania narkotyków (sami często ich nie znając). Do tego Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje profilaktycznego programu badań przesiewowych w kierunku zakażenia HIV w populacji ogólnej. Warto zaznaczyć, że w Polsce w placówkach medycznych od lat wykonuje się niezmiennie 5 badań w kierunku zakażenia HIV na 1000 mieszkańców na rok, co stanowi najmniejszy odsetek w UE. Dla porównania – w innych krajach Unii Europejskiej wynosi on od 40 do 80 badań.
Droga transmisji

Z danych opublikowanych przez NIZP-PZH (niepełnych) wynika, że prawdopodobna droga transmisji zakażenia wirusem HIV w 2013 r. wyglądała następująco: na 1055 przypadków zakażeń 245 było efektem kontaktów seksualnych między mężczyznami (men who have sex with men – MSM), co stanowi ponad 23% zgłoszonych przypadków. W 75 przypadkach zakażenia HIV (7% zakażeń) jako możliwą drogę zakażenia wskazano ryzykowne kontakty heteroseksualne, natomiast w 38 przypadkach – stosowanie środków psychoaktywnych w iniekcjach (injection drug users – IDU), co stanowi niecałe 4%. Brak danych w aż 693 przypadkach, co stanowi 65% zgłoszeń. W niemal 2/3 przypadków nie podano drogi transmisji zakażenia HIV. Związane jest to z nieprzestrzeganiem standardów raportowania zakażeń w wielu placówkach medycznych i laboratoriach (konieczność podania na skierowaniu potencjalnej drogi zakażenia).
Co zrobić, by się nie zakazić…

Wbrew pozorom istnieje dużo metod zapobiegania zakażeniem HIV, z których najbardziej naturalną i oczywistą wydaje się abstynencja seksualna. Z tego też powodu nie wymaga ona dodatkowego komentarza, choć trzeba podkreślić, że jest jedyną metodą dającą 100% pewność. Niestety, jej najsłabszym ogniwem jesteśmy my sami. Pod wpływem chwilowego uniesienia (tu można upatrywać źródeł w milionach lat ewolucji biologicznej) lub substancji psychoaktywnych często rezygnujemy z naszych własnych postanowień.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post