[Film] Jak odróżnić stan zapalny od raka?

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

[Film] Jak odróżnić stan zapalny od raka?

Post autor: admin. med. »

Częstość występowania zapalenia układu moczowego zależy w dużej mierze od wieku i płci. Nie ma jednak w Polsce dokładnych badań statystycznych. W zapaleniu dolnych dróg moczowych występują przede wszystkim objawy miejscowe, tzn. związane bezpośrednio z lokalizacją infekcji. Głównym objawem jest dyzuria, która oznacza bolesne oddawanie moczu, któremu zazwyczaj towarzyszy uczucie pieczenia w cewce moczowej. Ponadto występuje częstomocz oraz oddawanie moczu w nocy (nykturia). W zapaleniu pęcherza moczowego ból lokalizuje się w okolicy nadłonowej.

Również mimowolne oddawanie moczu może być objawem zapalenia pęcherza moczowego. Częściej występuje u starszych kobiet z obniżeniem narządu rodnego. Mimowolne oddanie moczu może mieć miejsce tylko przy wysiłku (np. kichaniu, podnoszeniu ciężaru), ale również niezależnie od niego. U chorych na niebakteryjne zapalenie pęcherza moczowego może wystąpić cuchnący zapach moczu, ale jest to rzadka sytuacja.

O tym, czy objawy raka pęcherza moczowego mogą przypominać jego zapalenie oraz, jak taki stan odróżnić, opowie nasz ekspert -- prof. Wojciech Pypno, urolog.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post