Jak oszukać mózg chorych na parkinsona,by reagował na placeb

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Jak oszukać mózg chorych na parkinsona,by reagował na placeb

Post autor: admin. med. »

Jak oszukać mózg chorych na parkinsona, by reagował na placebo?
Większość osób z chorobą Parkinsona nie reaguje na placebo. Chorym podaje się m.in. apomorfinę, która aktywuje receptory dopaminowe. Fabrizio Benedetti i jego zespół z Uniwersytetu w Turynie (Włochy) udowodnił jednak, że placebo działa, ale pod warunkiem wcześniejszego zaaplikowania prawdziwego leku.

Uczeni z Turynu przebadali 42 pacjentów z wszczepionymi do mózgu elektrodami. Przeprowadzano na nich zabieg neurochirurgiczny, a naukowcy zyskali w ten sposób szansę zanalizowania reakcji poszczególnych neuronów we wzgórzu - regionie, który u osób z parkinsonem z powodu braku dopaminy działa nieprawidłowo - informuje kopalniawiedzy.pl

Podczas operacji pacjentom podawano roztwór soli fizjologicznej, informując ich, że otrzymują apomorfinę - zwykle nie dawało to efektu leczniczego. Wyjątkiem była sytuacja, w której pacjenci na kilka dni przed zabiegiem otrzymywali codziennie 1-4 dawek apomofriny. U takich pacjentów po wstrzyknięciu soli fizjologicznej i poinformowaniu, że to apomorfina, neurony wykazywały większą aktywność, a neurolog, który nie został wtajemniczony w cały eksperymenty stwierdzał, iż sztywność mięśni uległa zmniejszeniu.

Okazało się, że im więcej pacjent otrzymał wcześniej zastrzyków z apomorfiną, tym silniej jego neurony reagowały na sól fizjologiczną. U pacjentów, którzy otrzymywali 4 dawki apomorfiny dziennie, reakcja na placebo była równie silna jak na lek.

Efekt placebo mijał w ciągu 24 godzin, jednak Benedetti prognozuje, że jeśli pacjenci przez dłuższy czas będą otrzymywali prawdziwy lek, to czas działania placebo również ulegnie wydłużeniu.

Więcej: kopalniawiedzy.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post