[Film] Jak pozbyć sie biegunki

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

[Film] Jak pozbyć sie biegunki

Post autor: admin. med. »

Biegunka, jest to stan, w którym oddaje się stolce o nadmiernie luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne), w zwiększonej ilości oraz ze zwiększoną częstotliwością (powyżej 3 na dobę).

Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki (powyżej 90% przypadków) jest zakażenie przewodu pokarmowego lub spożycie toksyn bakteryjnych. Natomiast najczęstszą przyczyną ostrej biegunki nieinfekcyjnej jest działanie niepożądane przyjmowanych leków, takich jak: antybiotyków (zwłaszcza o szerokim spektrum działania), leków antyarytmicznych, przeciwnadciśnieniowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, cytostatyków i wielu innych.

Inną grupą przyczyn biegunek są toksyny, np. zatrucie grzybami, środkami owadobójczymi, alkoholem etylowym, czy w obecnych czasach rzadko -- arszenikiem. Do rzadszych czynników sprawczych należy: nadwrażliwość pokarmowa, niedokrwienie zapalne okrężnicy oraz ostre zapalenie uchyłków okrężnicy.

Biegunka potrafi dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie. Istnieje wiele sposobów na jej zahamowanie. Czy wiesz, które z nich są najskuteczniejsze? Na to pytanie odpowie lekarz Łukasz Dubielecki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post