Jak się leczy wodniak jądra

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Jak się leczy wodniak jądra

Post autor: admin. med. »

Leczenie wodniaka jądra jest operacyjne i przynosi dobre efekty. Operacja wykonywana jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu regionalnym lub w wyjątkowych przypadkach dożylnym (przeciwskazania do znieczulenia regionalnego). Po operacji pacjent pozostaje w oddziale przez kilka dni. Przez około 6 tygodni po zabiegu wskazany jest oszczędzający tryb życia.
Operacja sposobem Bergmann'a - metoda operacyjnego leczenia wodniaka jądra polegająca na wycięciu nadmiaru osłonek jądra i założeniu szwu hemostatycznego na ich brzegi. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej. Po obłożeniu pola operacyjnego urolog nacina skórę moszny i preparuje osłonki wodniaka, który wydobywany jest poza worek mosznowy. Kolejnym krokiem jest ewakuacja płynu z wodniaka jądra. Najczęściej płyn w wodniaku jądra jest koloru słomkowego, wodojasny. Czasami płyn wodniaka może być mętny lub podbarwiony krwią w przypadku przebytego urazu. Po wycięciu osłonek urolog zakłada odpowiedni szew hemostatyczny na ich brzegi. Do moszny wprowadzany jest dren, który z reguły usuwany jest następnego dnia.

Operacja sposobem Winkelmann'a - operacja wodniaka jądra polegająca na wypreparowaniu wodniaka, ewakuacji płynu z wodniaka i odpowiednim wywinięciu jego osłonek. Przebieg operacji i pooperacyjny jest taki sam jak w przypadku operacji sposobem Bergmann'a

Co mnie czeka po zabiegu operacyjnym?

Podczas zabiegu w mosznie pozostawiany jest dren Redona służący drenażowi moszny ze zbierającej się krwi i treści surowiczej. Kiedy dren przestaje odbierać - z reguły następnego dnia po operacji usuwany jest. Czasami istnieje konieczność rewizji moszny z ponowną kontrolą hemostazy. Przez kilka tygodni po operacji wskazany oszczędzający tryb życia i ograniczenie aktywności fizycznej. Zaleca się noszenie obcisłej bielizny co przyspiesza wchłanianie obrzęku moszny. Kąpiel w wannie jest przeciwskazana do momentu całkowitego wygojenia rany pooperacyjnej.

Czy operacja wodniaka jądra zwiększa ryzyko zapalenia jądra?

Tak, w każdy zabieg operacyjny wkalkulowane są powikłania typowe dla danej operacji. Częstość pojawienia się zapalenia jądra u pacjentów po operacji wodniaka jądra jest wyraźnie większa w porównaniu z populacją zdrową. Zapalenie jądra może przedłużyć okres hospitalizacji i z reguły opóźnia powrót do pełnej aktywności fizycznej. Pacjenci po operacji wodniaka jądra powikłąnej zapaleniem jądra otrzymują przedłużoną antybiotykoterapię i leki niesterydowe przeciwzapalne. Każde zapalenie jądra niesie ze sobą ryzyko powstania ropnia jądra lub zaniku jądra.
źródło:eurologia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post