Jak się przygotować oraz przebieg badania czystości pochwy

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Jak się przygotować oraz przebieg badania czystości pochwy

Post autor: admin. med. »

Jak się przygotować oraz przebieg badania czystości pochwy
Wymaz z pochwy nie wymaga uprzedniego wykonania żadnych badań. Na kilka dni przed badaniem nie wolno zażywać leków dopochwowo lub płukać pochwy. Jeśli kobieta ma miesiączkę, badanie czystości pochwy nie jest wykonywane. Do badania, jakim jest rozmaz mikrobiologiczny pochwy, konieczna jest wydzielina z pochwy. Bada się ją pod mikroskopem i określa, jakie występują w niej mikroorganizmy. Następnie ocenia się na sześciostopniowej skali florę mikrobiologiczną pochwy.
Badanie trwa kilkanaście sekund. Przed jego rozpoczęciem należy poinformować wykonującego badanie o leczeniu miejscowym pochwy. Kobieta zdejmuje odzież z dolnej części ciała i zajmuje miejsce na fotelu ginekologicznym. Wykonujący badanie pobiera wydzielinę z pochwy. W niektórych przypadkach zakłada się wziernik dopochwowy, aby szyjka macicy stała się widoczna. Wydzielina z pochwy jest pobierana z kilku miejsc, następnie przygotowywany jest rozmaz mikrobiologiczny, który jest badany pod mikroskopem. Próbki barwione są metodą Grama, po czym otrzymany obraz kwalifikuje się do odpowiedniego stopnia czystości pochwy. Wynik badania czystości pochwy ma formę opisu, w którym podany jest numer określający stopień czystości pochwy. Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących zachowania pacjentki po badaniu. Brak też powikłań.
Kobieta, która podejrzewa u siebie infekcję pochwy lub chce sprawdzić stan flory mikrobiologicznej pochwy powinna bez obaw zdecydować się na wykonanie rozmazu mikrobiologicznego z pochwy. Badanie można wykonywać wielokrotnie u kobiet w różnym wieku, nawet u ciężarnych. Jeśli badanie wykaże obecność infekcji pochwy, warto zdecydować się na natychmiastowe leczenie, aby stan zapalny nie przekształcił się w poważniejszą chorobę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post