Jak to jest ze zwolnieniem L-4 dla rolnika

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
puma
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 7 gru 2015, o 10:54

Jak to jest ze zwolnieniem L-4 dla rolnika

Post autor: puma »

Mam pytanie odnośnie wystawiania L4 dla osoby, która ma status Rolnika i jest ubezpieczona w KRUSie. Czy lekarz może wystawić takiej osobie jednorazowe L4 na czas miesiąca i/lub dłużej?
Mam bowiem syt. - ciąża - złe samopoczucie - w której Gin (prywatny) każe mi chodzić do siebie co 2, 3 tyg. (za każdą wizytę płacę). Chciałam L4, gdyż źle się czuję i muszę długo leżeć w łóżku, ale będąc u lekarza 2 razy w miesiącu płacę prawie tyle co dostaję zasiłku (zasiłek na miesiąc L4 = 300 ZŁ). To się w sumie mija z celem. Chciałam wiedzieć, gdzie mogę uzyskać info o KRUSie i obowiązku wystawiania L4 dla Rolnika przez lekarzy. Gin przyjmuje w dużym mieście i mam wrażenie, że nie miał do czynienia z Rolnikiem i kieruje się kontrolami ZUSowymi. Dodam, że nie chcę nikogo naciągać, ani sama być naciągana. Chcę wiedzieć jak wygląda prawo w tym temacie. Będę wdzięczna za info.
admin. med.

Re: Jak to jest ze zwolnieniem L-4 dla rolnika

Post autor: admin. med. »

Sama ciąża nie jest chorobą i na ciążę jako taką nie przysługuje zwolnienie lekarskie.Złe samopoczucie w ciąży również nie jest podstawą do udzielenia zwolnienia.Tu jednak występują pewne niuanse,W myśl ustawy,jeśli ciąża jest zagrożona,powoduje zagrożenie dla zdrowia ciężarnej lekarz może udzielić zwolnienia jak niżej,czyli może udzielić zwolnienia na okres 4 tygodni.I dalej przedłużać

W myśl przepisów art. 14 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (tj. Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 ze zmianami), zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy, okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni. Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni jest orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS (w I instancji) lub komisję lekarską (w II instancji).

Niestety każdy oddział potrafi interpretować po swojemu przepisy.Dlatego najlepiej jest zasięgnąć porady w danym oddziale KRUS.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post