Jak wygląda wizyta u proktologa?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Post autor: Asystentka »

Przerost guzków krwawniczych jest dość wstydliwą przypadłością, dlatego osoby starsze i kobiety bardzo rzadko zgłaszają się do lekarza w celu skonsultowania swoich objawów. Tymczasem hemoroidy w ciąży są jednym z najczęstszych typów tego schorzenia i powinny być one jak najszybciej zbadane przez lekarza w celu uniknięcia rozwoju choroby i powikłań z tego wynikających.
Każdy, kto chorował lub choruje na chorobę hemoroidalną, ma świadomość tego, jak potrafi ona utrudnić życie. Ciągły ból i pieczenie, połączone z problemami z wypróżnianiem się znacząco obniżają jakość życia. Nieleczone hemoroidy mogą z czasem przekształcić się w o wiele poważniejsze schorzenia. Dlatego tak ważną kwestią jest jak najwcześniejsze diagnozowanie i leczenie tej choroby.
Nie jest też zasadą, że hemoroidy po porodzie zanikną same z siebie. W wielu przypadkach potrafią się one szybko rozwijać. Tak więc w przypadku choroby hemoroidalnej za zasadę powinno się przyjąć to, że po wystąpieniu pierwszych objawów należy niezwłocznie udać się do proktologa. Być może rozmowa z obcym człowiekiem o tak intymnych problemach może wydawać się krępująca, jednakże większość mitów krążących o tych lekarzach można śmiało odrzucić.
Jak wygląda wizyta u proktologa

Typowa wizyta u proktologa rozpoczyna się od zwykłej rozmowy. Lekarz stara się zebrać jak najwięcej informacji od pacjentki i na ich podstawie ocenić w jakim stadium zaawansowania może być choroba. Potem następuje część wizyty, o której krąży najwięcej opowiadań, czyli niesławne badanie per rectum. Nie należy ono do najprzyjemniejszych, ale nie jest też tak bolesne i krępujące, jak opowiada większość ludzi, którzy je przeszli.

Lekarz proktolog zwykle prosi pacjentkę o rozebranie się od pasa w dół. Najwygodniejszą pozą dla tego badania – zarówno dla lekarza, jak i pacjentki – jest pozycja łokciowo- kolanowa, z wypiętą do góry pupą. Jednakże większość proktologów zdaje sobie sprawę z tego, jak krępujące dla badanej może być przyjęcie tej pozycji, dlatego per rectum zwykle odbywa się, gdy pacjentka leży na boku z podkulonymi nogami. Zapewnia to maksimum komfortu lekarzowi przy jak najmniejszym krępowaniu badanej.

W przypadkach, gdy badanie per rectum nie wystarczy, lekarz może poprosić o zrobienie rektoskopii. Jest to zabieg, który polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika- rektoskopu i wizualnym ocenieniu kondycji śluzówki i guzków krwawniczych. Rektoskopia pozwala też na pobranie wycinków do specjalistycznych badań. Niestety, na przygotowanie się do zabiegu i jego wykonanie należy przeznaczyć cały dzień. Po analizie wycinków następuje kolejne spotkanie z proktologiem, na którym lekarz dokładnie ustali jak będzie wyglądało leczenie hemoroidów.

Jak więc widać, w wizycie u proktologa nie ma nic strasznego. Niestety niewiele kobiet decyduje się na ten krok, zanim ich choroba nie wejdzie w końcowe stadium. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, że kiedy zagrożone jest zdrowie, na drugi plan muszą zejść wstyd i społeczne zahamowania. W końcu nie ma nic wstydliwego w szukaniu pomocy u lekarza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post