Jak zapobiegać udarom? Poznaj złote zasady profilaktyki

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Jak zapobiegać udarom? Poznaj złote zasady profilaktyki

Post autor: admin. med. »

10 maja, z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, eksperci Grupy Lux Med przypominają, że udar mózgu zazwyczaj dotyka osoby starsze. Ryzyko udaru zwiększa się znacznie po przekroczeniu 55. r.ż .

Im człowiek starszy tym niestety ryzyko jest coraz większe. W grupie ryzyka są również osoby:

• z predyspozycją genetyczną, gdzie był już przypadek udarowy
• z nadwagą lub otyłością, co wynika najczęściej z nieprawidłowego żywienia i braku ruchu; nierzadko otyłość również towarzyszy innym schorzeniom,
• z nadciśnieniem tętniczym,
• osoby chorujące na serce tj. migotanie przedsionków lub mające wady zastawek serca,
• osoby chorujące na cukrzycę
• osoby palące tytoń.

Po pierwsze należy pamiętać, że jeśli w naszej rodzinie występowały przypadki udaru powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na monitorowanie ciśnienia krwi. Częste podwyższone ciśnienie tętnicze jest sygnałem, że musimy zadbać o swój układ krwionośny i zastosować profilaktykę udarową.

- Zmiana diety, rzucenie palenia, odstawienie alkoholu, a przede wszystkim zwiększona aktywność fizyczna to obowiązkowe czynniki, które nie tylko zmniejszą ryzyko udaru, ale korzystnie wpłyną na jakość naszego życia i minimalizację ryzyka innych chorób np. cukrzycy typu 2. czy chorób serca - podkreśla dr n med. Mirosław Wróbel, członek zarządu ośrodka Lux Med Tabita w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą.

Jak więc zapobiegać udarom? Oto podstawowe zasady profilaktyki udarowej:

1. Badaj regularnie ciśnienie sobie i bliskim

Prawidłowe ciśnienie skurczowe, tak zwane górne, powinno wynosić maksymalnie 140 mmHg, a rozkurczowe, dolne, 90 mmHg. Nadciśnienie, które degraduje nasz układ krążenia można stwierdzić, gdy co najmniej dwa razy zaobserwujemy przekroczenie granicy 140/90. Gdy nasze pomiary stale nie mieszczą się w obrębie dopuszczalnej normy powinniśmy zastanowić się nad zmianą trybu życia i skonsultować wyniki ciśnienia z lekarzem.

2. Uzupełnij dietę o witaminę B i czekoladę

Witamina B niweluje szkodliwe aminokwasy odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka udarowego. Czekolada również ma pozytywny wpływ na zdrowie i jej jedzenie można rozgrzeszyć pod warunkiem, że jest spożywana w małych ilościach. 1 kostka bogatej w polifenole ciemnej czekolady dziennie może znacząco obniżyć ciśnienie oraz ryzyko udaru.

3.Eliminuj stres poprzez ruch

Stres jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania nadciśnienia a zatem i udarów. Wypróbuj medytację, jogę, pilates, nordic walking albo Qi Gong, starożytną chińską sztukę ćwiczeń, która pozwala zapanować nad stresem i obniża ciśnienie i ogromnie zmniejsza ryzyko udaru.

4.Utrzymaj prawidłową masę ciała

Sprawdź swój wskaźnik BMI względem wagi i wzrostu i staraj się go utrzymać na prawidłowym poziomie. Jeśli potrzebujesz skonsultuj zmiany w diecie z dietetykiem i ćwicz min. 30 minut dziennie. To niezastąpiony klucz do sukcesu, aby utrzymać swe zdrowie i zmniejszyć ryzyko wszelkich schorzeń, w tym także udarowych.

- Osoby w grupie ryzyka udarowego powinny zwrócić uwagę na dietę i ruch wspomagający układ krążenia. Zmniejszone spożycie czerwonego mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych znacznie wpływa na krzepliwość krwi i kondycję naczyń krwionośnych, które są tak ważne w przeciwdziałaniu chorobom naczyniowo-mózgowym. Na dobre ukrwienie mózgu i całego organizmu korzystnie wpływa częste uprawianie sportu i rezygnacja z siedzącego trybu życia - zaznacza dr Mirosław Wróbel.

Warto też pamiętać, że udar mózgu nie jest równoznaczny z wyrokiem, a wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia oraz nowoczesnej rehabilitacji poudarowej znacznie zwiększa możliwość powrotu do samodzielności.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post