Jaka jest różnica między USG piersi i Mammografią

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Jaka jest różnica między USG piersi i Mammografią

Post autor: admin. med. »

USG

Badanie jest bezbolesne i nie trzeba się do niego przygotowywać. Można je zrobić w dowolnym okresie cyklu bez wpływu na wynik. W badaniu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Wnikają one do naszego ciała i odbijają się od tkanek, co można obserwować na monitorze. Przed badaniem lekarz smaruje piersi żelem, który ułatwia przewodzenie sygnałów. Następnie przykłada głowicę i dokładnie ogląda na monitorze badaną tkankę. Zaletą USG jest to, że podczas badania lekarz może oglądać tkankę pod różnymi kątami, wracać do miejsc, które go niepokoją, powiększać je, czego nie można zrobić na kliszy. Systematycznie wykonywane USG pozwala wykryć różnego rodzaju zmiany wielkości 3–5 mm (jeśli pierś ma budowę gruczołową lub gruczołowo-tłuszczową). W USG wychodzą torbiele, których w mammografii nie widać.


Mammografia

Badanie polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rentgenowskich. Piersi układa się na specjalnej płycie i dociska drugą. Zdjęcia wykonywane są w projekcji poziomej i skośnej (stajesz przodem i bokiem). Badanie jest bolesne, ale trwa krótko. Najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu; w drugiej piersi są obrzmiałe i bardziej wrażliwe, więc reagują na ucisk silniejszym bólem. U kobiet, które nie miesiączkują, czas badania nie gra roli. Badanie wykonane tradycyjnym mammografem pozwala wykryć zmiany wielkości 3 mm. Mammografy cyfrowe rozpoznają zmiany wielkości 1 mm. Obraz z aparatu cyfrowego pojawia się na monitorze, a nie na kliszy. Dzięki temu można go dowolnie powiększać, oglądając wybrane fragmenty. Pozostaje w pamięci komputera, więc łatwo porównać wyniki.

Pierwszą mammografię należy zrobić w wieku 40 lat (jeśli są wskazania, to w wieku 35 lat). Potem badanie powtarza się co rok lub dwa lata. Gdy kobieta ma drobne i/lub gruczołowe albo bardzo wrażliwe piersi i mammografia jest dla niej wyjątkowo bolesna, nie ma sensu męczyć jej tym badaniem. Wówczas co rok trzeba robić USG. Jednak zawsze należy dążyć do wykonania mammografii, by sprawdzić, czy np. nie ma mikrozwapnień (to objaw, który widać w badaniu mammograficznym, a nie USG). Robi się ją wtedy, gdy badanie da się wykonać, czynnik bólu jest tu decydujący.

USG i mammografia - badania, uzupełniające się

Kobiety chcą wiedzieć, które badanie jest lepsze: USG czy mammografia. Nie można tego powiedzieć. Najlepsza jest taka metoda, gdzie najlepiej widać zmiany. A ponieważ piersi są utkane nierównomiernie, obrazy w USG i mammografii uzupełniają się. Wykonując oba badania, zmniejsza się ryzyko, że coś zostanie przeoczone. Oczywiście zarówno mammografia, jak i USG są obarczone błędem statystycznym. Ale szansa znalezienia w mammografii guzka przy gruczołowym typie piersi jest mniejsza niż 50 proc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post