Jaki przyspieszony schemat szczepienia najlepiej chroni dzie

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Jaki przyspieszony schemat szczepienia najlepiej chroni dzie

Post autor: admin. med. »

Jaki przyspieszony schemat szczepienia najlepiej chroni dziecko, które nie było szczepione przeciwko WZW typu B, a planowany jest u niego inwazyjny zabieg?
prof. dr hab. med. Jacek Wysocki
Kierownik Katedry Profilaktyki Zdrowotnej AM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii

Wśród zarejestrowanych w Polsce szczepionek tylko jedna - Engerix B - może być stosowana (tylko u dorosłych) według przyspieszonego schematu uodpornienia: szczepienie pierwotne 0, 7 i 21 dni oraz dawka uzupełniająca po 12 miesiącach. Schemat ten jest polecany przede wszystkim podróżującym do obszarów endemicznego występowania WZW typu B. Wadą tego schematu jest stosunkowo mały odsetek serokonwersji (pojawiania się przeciwciał po szczepieniu), który po jednym tygodniu od zakończenia szczepienia pierwotnego wynosi 65,2%, a po dwóch tygodniach od zakończenia szczepień pierwotnych - 76%. Odsetek serokonwersji jeden miesiąc po wykonaniu szczepienia pierwotnego w schemacie 0, 7 i 21 dni oraz 1 miesiąc po klasycznym schemacie (0 i 1 mies.) jest podobny. Wyniki te wskazują, że schemat przyspieszony nie wykazuje istotnych korzyści w porównaniu ze schematem klasycznym, a ponadto wymaga podania w sumie czterech dawek szczepionki zamiast trzech (0, 1 i 6 mies.).
Schemat przyspieszony bywa niekiedy stosowany w Polsce u chorych, u których planowany jest zabieg w ciągu najbliższych 6 tygodni, ale zarówno lekarz, jak i pacjent powinni zdawać sobie sprawę z wad tego rozwiązania.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post