Jakie lepsze badanie? TK i MRI w przewidywaniu udaru po przemijającym udarze niedokrwiennym

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Jakie lepsze badanie? TK i MRI w przewidywaniu udaru po przemijającym udarze niedokrwiennym

Post autor: admin. med. »

W Stanach Zjednoczonych dochodzi rocznie do wystąpienia około 500 tys. przypadków przejściowych objawów ogniskowych z zakresu układu nerwowego. U 15 do 30 proc. tych pacjentów, najczęściej w ciągu 7 dni, dochodzi do rozwoju udaru mózgu z trwałymi konsekwencjami neurologicznymi. W związku z tym istnieje potrzeba określenia populacji, w której występuje największe ryzyko. Pozwalają na to m.in. techniki obrazowe, szczególnie MRI, które nie jest jednak powszechnie dostępne w warunkach SOR.
Na łamach Stroke opublikowano wyniki badania porównującego skuteczność rezonansu magnetycznego (MRI) oraz tomografii komputerowej łącznie z angio-CT (CTA) w przewidywaniu wystąpienia udaru w ciągu 90 dni po przemijającym napadzie niedokrwiennym (transient ischemic attack).

Do badania włączono 510 pacjentów, u których rozpoznano TIA. Chorych poddano obrazowaniu w CT/CTA (poszukiwano ognisk niedokrwienia, a także zamknięcia lub zwężenie naczyń wewnątrz- i zewnątrzczaszkowych o >50 proc.) i MRI (poszukiwano ognisk niedokrwienia w DWI oraz FLAIR). W czasie badania stwierdzono 36 udarów (7,1 proc).
W analizie wtórnej nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic pomiędzy CT/CTA a MRI.

Wyniki badania wskazują, że ocena naczyń w CT/CTA pomaga przewidywać wystąpienie udaru u pacjentów z TIA. Ponieważ w wielu sytuacjach tomografia komputerowa jest łatwiej dostępna niż rezonans magnetyczny, dane te mogą mieć znaczenie kliniczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post