Jakie są przyczyny i leczenie zatwardzenia (zaparć)

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Jakie są przyczyny i leczenie zatwardzenia (zaparć)

Post autor: admin. med. »

Jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów chorób układu przewodu pokarmowego są zaparcia. Z pewnością mają one wiele przyczyn, jednak te udokumentowane przez lekarzy to dolegliwości związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.

Podchodząc do tematyki bardziej naukowo możemy podzielić zatwardzenie na dwa:
• zaparcia anatomiczne – czyli takie gdzie następuję zmniejszenie napięcia ścian jelit i zahamowanie perystaltyki,
• zaparcia spastyczne – czyli takie gdzie występują nadmierne skurcze mięśni okrężnych jelit.

Statystycznie rzecz ujmując problem zaparć stał się bardzo powszechny. Kłopot ten dotyczy 50 proc. kobiet oraz 25 proc. mężczyzn. Zazwyczaj stolec powinno oddawać się między 3 razy na dzień, a 3 razy w tygodniu. Różni ludzie, przeróżne organizmy, szybsza i wolniejsza przemiana materii oraz wiek i inne czynniki mają wpływ na odmienny czas. Jeżeli przedział czasowy jest dłuższy to trzeba się zaniepokoić, ponieważ możemy podejrzewać iż mamy problemy z perystaltyką jelit.

Zatwardzenie - przyczyny

Przyczyny są bardzo różne, lecz takim głównym czynnikiem są bardzo często błędy żywieniowe. Żyjemy w stresie, często nie jemy o stałych porach, szybko, nie zwracamy zbytnio uwagi na to co jemy, a dokładniej z czego został zrobiony dany produkt.

Dzienne zalecane spożycie błonnika wynosi około 25-30 gramów. Statystyczny człowiek spożywa go o połowę mniej niż jest to zalecane. Jest to naturalny produkt, który zapewni nam przyśpieszenie wydalania, zwiększenie masy kałowej, zapobiegnie zaparciom i biegunkom, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, poprawi i oczyszcza jelita, a także przyśpiesza pracę jelit.

Odnosząc się jak wyżej do statystyki, można zauważyć że nie jest ona taka doskonała, ponieważ to kobiety przecież częściej dbają o siebie i się odchudzają, czyli statystycznie one w swoich posiłkach mają więcej błonnika.

Zatwardzenie - objawy

Objawy zaparć mogą być bardzo rozległe. Zaczynając od zbyt rzadkiego oddawania stolca, zatwardzenie może powodować bóle brzucha, mdłości, utratę łaknienia, wzdęcia, ciągłe uczucie chęci wydalania stolca, a nawet krwawienia. Współczesna medycyna zna wiele sposobów na zatwardzenie. Najpopularniejsze metody zwalczania obstrukcji to: włożenie do swojej diety błonnika co poprawi nam objętość stolca, dokuzan sodowy lub parafina zmiękczy masę kałową, a także przeczyszczające fosforan sodu lub wodorotlenek magnezu.

Zatwardzenie - leczenie

Prowadzimy zwykle domowe sposoby leczenia zatwardzenie, zatem możemy skoncentrować na technikach medycyny naturalnej, czyli składnikach i produktach ogólnie dostępnych. Wspomniany błonnik znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, ryżu, kaszach, śliwkach, warzywach strączkowych lub w selerze. Musimy dostarczać organizmowi więcej kwasów organicznych: zsiadłe mleko, kefiry, maślanka, jogurty, naturalne soki warzywne i owocowe, wino wytrawne oraz suszone owoce.

Styl życia to główny czynnik, który jest odpowiedzialny za różne choroby naszego organizmu. Starajmy się w codziennym pośpiechu znaleźć odrobinę czasu na spokojny posiłek. Wyznaczmy sobie 30 minut podczas pracy i zrelaksujmy się. Odrzućmy stres, nerwy oraz presję psychiczną, która jest nieodzownym elementem w naszych pracach.
źródło:megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post