Jakie są przyczyny przewlekłego kaszlu u dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Jakie są przyczyny przewlekłego kaszlu u dzieci

Post autor: admin. med. »

Przewlekły kaszel u dzieci
Kiedy i gdzie szukać pomocy lekarskiej?

Najważniejszym lekarzem w przypadku przedłużającego się lub przewlekłego kaszlu u dziecka wydaje się rejonowy lekarz pediatra lub lekarz rodzinny. Znając historię chorób dziecka, jego warunki środowiskowe, stan zdrowia najbliższej rodziny oraz historię wykonanych szczepień ochronnych, taki lekarz jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem prawidłowo ocenić czy mamy do czynienia ze zwykłym przedłużaniem się kaszlu poinfekcyjnego na skutek nadreaktywności oskrzeli, czy może z ujawnieniem się jakiejś choroby przewlekłej.
Także w gestii lekarza rejonowego leżą wstępne badania niezbędne przy przewlekłym kaszlu, w tym np. RTG klatki piersiowej, czy spirometria oraz próby wstępnego, empirycznego leczenia. Ewentualne konsultacje specjalistyczne z alergologiem, pulmonologiem, laryngologiem, czy gastrologiem powinny być poprzedzone rozmową z lekarzem rejonowym i nie należy ich planować na własną rękę.

Co można zrobić w warunkach domowych?
Przewlekły kaszel jest dużym „wyzwaniem” dla rodziny i otoczenia dziecka. Z jednej strony wiadomo z doświadczenia, że najczęstszą przyczyną przewlekającego się kaszlu jest banalna poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli, niezwiązana z żadną przewlekłą chorobą i stopniowo ustępująca. Optymalnym postępowaniem domowym jest więc cierpliwe oczekiwanie na regenerację nabłonka i ochrona dziecka przed dymem tytoniowym, nadmiernie suchym powietrzem oraz innymi czynnikami drażniącymi drogi oddechowe. Niekiedy korzystne może być włączenie na pewien czas leków wziewnych (przepisywanych na receptę), których celem ma być zmniejszenie odczynu zapalnego w drogach oddechowych. Należy jednak pamiętać, że nadmierne leczenie, powtarzanie kursów antybiotyków, lub stosowanie różnych preparatów wykrztuśnych może wręcz pogorszyć sytuację i przedłużyć okres kaszlu.

Z drugiej strony, mamy dziecko kaszlące całymi tygodniami, które być może rozpoczyna właśnie jakąś poważną, przewlekłą chorobę. Często stroną interweniującą są nauczyciele w przedszkolu lub szkole, którzy tracą cierpliwość widząc kaszlące dziecko, o którym rodzice mówią, że jest w zasadzie zdrowe, tylko musi jeszcze trochę pokaszleć... Oczywiście w przypadku podejrzenia poważnej choroby leczenie objawowe, prowadzone w domu nie ma żadnego znaczenia. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post