Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Post autor: admin. med. »

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

W zależności od przyczyny natury zdrowotnej, inkontynencja może przybierać różne formy. Niezależnie od rodzaju dolegliwości, warto jednak pamiętać, że można sobie z nią poradzić dzięki odpowiednim produktom. Najczęściej występującymi rodzajami dolegliwości są: wysiłkowe nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego albo ich połączenie. Poniższe pytania pomogą w określeniu rodzaju dolegliwości.
Inkontynencja czynnościowa objawia się niemożnością dotarcia do toalety z powodu ograniczonej aktywności ruchowej lub dolegliwości natury psychicznej, na przykład demencji lub choroby Alzheimera. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, musi leżeć, porusza się na wózku inwalidzkim lub nie może poruszać się bez pomocy opiekuna, może występować u niej inkontynencja.
Czy u osoby, którą się opiekujesz, wystąpiło uszkodzenie nerwów?

Niektóre schorzenia, takie jak choroba Alzheimera lub Parkinsona, udar, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane, mogą powodować neurologiczne zaburzenia funkcji pęcherza. Polegają one na nierozpoznawaniu przez mózg sygnałów poprzedzających oddawanie moczu, co często jest związane z uszkodzeniem nerwów spowodowanym przez uraz lub choroby.
Czy niespodziewane przecieki są spowodowane wysiłkiem fizycznym?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje, gdy nieoczekiwany przeciek z pęcherza moczowego jest spowodowany wysiłkiem fizycznym, takim jak kaszel, kichanie, śmiech, podnoszenie ciężkich przedmiotów lub ćwiczenia fizyczne. Zwykle wycieki są niewielkie, ale ich skala może być również większa. Jest to najczęstszy rodzaj inkontynencji występującej u kobiet.
Czy osoba, którą się opiekujesz, odczuwa nagłą, niekontrolowaną potrzebę oddania moczu?

Prawdopodobnie jest to nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego. Występuje ono, gdy pęcherz moczowy opróżnia się częściowo pomimo starania o utrzymanie moczu. Występuje brak koordynacji pomiędzy impulsami przekazywanymi z mózgu a działaniem pęcherza. Może to powodować obfite wycieki oraz większą częstotliwość oddawania moczu. Jest to najczęstszy rodzaj inkontynencji występującej u mężczyzn. Przeważnie dolegliwość ta jest związana z przerostem lub powikłaniami pooperacyjnymi gruczołu krokowego. Często jednak występuje także u kobiet.
Czy u osoby, którą się opiekujesz, występuje więcej niż jeden rodzaj inkontynencji?

Inkontynencja mieszana jest połączeniem kilku rodzajów inkontynencji. U niektórych osób występuje na przykład kombinacja wysiłkowego nietrzymania moczu i nietrzymania moczu z powodu parcia naglącego.
Czy u osoby, którą się opiekujesz, występuje inkontynencja pomikcyjna?

Inkontynencja z przepełnienia występuje u mężczyzn, gdy pęcherz moczowy opróżnia się niecałkowicie, a mocz zbiera się na końcu penisa i wycieka. Zwykle jest to wynikiem zatorów, takich jak zablokowanie stolca, przerostu prostaty, uszkodzenia nerwów lub zwyrodnienia cewki moczowej.
Czy u osoby, którą się opiekujesz, występuje inkontynencja kałowa?

Inkontynencja kałowa polega na mimowolnym oddawaniu kału. Do przyczyn inkontynencji kałowej można zaliczyć zaparcia lub rozwolnienia, uszkodzenie mięśni zwieracza lub odbytu, zmniejszenie przestrzeni odbytu lub zaburzenie czynności dna miednicy.

Jeśli osoba, którą się opiekujesz cierpi na inkontynencję kałową, należy porozmawiać z lekarzem o leczeniu tej dolegliwości i postępowania z nią.

Teraz znasz już wszystkie główne rodzaje inkontynencji. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak uprościć życie osoby, którą się opiekujesz, i zasięgnąć porad innych opiekunów, odwiedź sekcję Co możesz zrobić.

Jeżeli żaden z powyższych rodzajów nietrzymania moczu nie występuje u osoby, którą się opiekujesz, radzimy skontaktować się ze specjalistą w celu ustalenia indywidualnej diagnozy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post