Joga może przynieść korzyści zdrowotne u chorych na astmę

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Joga może przynieść korzyści zdrowotne u chorych na astmę

Post autor: admin. med. »

Wyniki nowego przeglądu systematycznego Cochrane, opublikowanego w Cochrane Library wskazują, że joga może korzystnie wpływać na nasilenie objawów i jakość życia u chorych na astmę, ale wpływ jogi na czynność płuc i zużycie leków przeciwastmatycznych jest nadal niepewny.

Joga zdobyła popularność na całym świecie jako metoda ćwiczeń fizycznych przynosząca także ogólną korzyść w kontekście stylu życia, a w ostatnich badaniach oceniano potencjał jogi w zakresie łagodzenia problemów związanych z astmą.

W nowym przeglądzie systematycznym Cochrane podsumowano wyniki pochodzące z badań z randomizacją i odnaleziono dane naukowe wskazujące na to, że ćwiczenie jogi może poprawiać jakość życia związaną z astmą oraz w pewnym stopniu zmniejszać nasilenie objawów astmy. Badacze ostrzegali jednak, że niezbędne jest przeprowadzenie badań o lepszej jakości, obejmujących większą liczbę uczestników, aby móc wyciągnąć jakiekolwiek jednoznaczne wnioski dotyczące skuteczności jogi.

Zespół badaczy z Cochrane postanowił ocenić skuteczność jogi u chorych na astmę.

Odnaleziono 15 badań z randomizacją obejmujących 1 048 mężczyzn i kobiet. Większość badań przeprowadzono w Indiach, następnie w Europie i w Stanach Zjednoczonych. U większości uczestników rozpoznano astmę łagodną do umiarkowanej trwającą od 6 miesięcy do 23 lat. W 6 badaniach analizowano wpływ ćwiczenia jogi jedynie na oddychanie, podczas gdy w pozostałych badaniach oceniano także wpływ jogi na oddychanie, postawę ciała i medytację.

Większość osób kontynuowała przyjmowanie leków na astmę podczas uczestnictwa w badaniach. Czas trwania badań wynosił od 2 tygodni do 4 lat.

Badacze odnaleźli umiarkowanej jakości dane naukowe pochodzące z 5 badań wskazujące na to, że ćwiczenie jogi zmniejsza negatywny wpływ astmy na jakość życia. Jednak dane naukowe dotyczące wpływu jogi na czynność płuc u chorych na astmę pozostają bardziej niepewne, ponieważ wyniki różniły się między sobą. Wpływ uprawiania jogi na zużycie leków przeciwastmatycznych, jak również na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest także niepewny, ponieważ te punkty końcowe oceniano jedynie w kilku bardzo małych badaniach.

Według głównego autora przeglądu dr. Zuyao Yanga (Jockey Club School of Public Health and Primary Care, Uniwersytet Chiński, Hong Kong): „wyniki naszego przeglądu sugerują, że ćwiczenie jogi może przynieść niewielką poprawę w zakresie jakości życia i nasilenia objawów u chorych na astmę. Jednak nadal pozostaje niejasne czy joga jednoznacznie wpływa na czynność płuc oraz nadal nie wiemy czy joga może zmniejszać zużycie leków przeciwastmatycznych lub czy istnieją jakiekolwiek skutki uboczne związane z ćwiczeniem jogi u chorych na astmę”.

Zastępca redaktora koordynującego Cochrane Airways Group, Rebecca Normansell, podkreśliła, że: „obecnie nie ma danych naukowych o wystarczająco wysokiej jakości, aby móc stwierdzić, czy joga, jako metoda ćwiczeń fizycznych, pomaga kontrolować objawy astmy. Ponieważ istnieją wątpliwości dotyczące wpływu jogi na czynność płuc i zużycie leków przeciwastmatycznych, ważne jest aby chorzy na astmę kontynuowali przyjmowanie leków, zgodnie z zaleceniami lekarza. Wyniki tego przeglądu Cochrane pomogą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące możliwości leczenia astmy w przyszłości.”
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post