Jonoforeza.Zabieg Jonoforezy

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
admin. med.

Jonoforeza.Zabieg Jonoforezy

Post autor: admin. med. »

polega na wprowadzeniu do tkanek jonów działających leczniczo za pomocą prądu stałego (galwanicznego). Do jonoforezy mogą być używane tylko te związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, czyli kwasy, zasady i sole. Po skończeniu zabiegu przez 24-48 godzin jony utrzymują swą koncentrację w tkankach. Czas zabiegu wynosi od 10-30 minut. Seria zabiegów 10-20 codziennie lub co drugi dzień.

Wskazania:

stany pourazowe (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, krwiaki, przykurcze i zesztywnienia po unieruchomieniu),
stany przeciążeniowe (bóle mięśniowo-szkieletowe, stany zapalne ścięgien, zespół bolesnego barku),
przewlekłe procesy zapalne i zwyrodnieniowo-zapalne (reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe),
inne ostre lub przewlekłe stany bólowe (neuralgie, bóle korzeniowe),
pobudzenie procesów gojenia i regeneracji (odmroziny, blizny i zrosty, owrzodzenia).

TENS - czyli Przezskórna Stymulacja Włókien Nerwowych – Polega na stymulacji nerwów obwodowych przy pomocy prądu impulsowego małej częstotliwości ( powyżej 10 Hz, najczęściej w granicach od 40-100 Hz ), w celu zwalczania ostrych i przewlekłych zespołów bólowych . Przeciwbólowe działanie oparte jest na teorii kontrolowanego przepustu rdzeniowego Walla i Melzacka oraz na teorii endorfin. Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich parametrów do zabiegu, ale również sposób ułożenia elektrod. Stosuje się małe natężenie prądu, poniżej progu bólu, wywołujące wyraźne uczucie mrowienia lub wibracji. Czas zabiegu 10- 30 min.

Wskazania:

bóle przewlekłe,
ostre zespoły bólowe,
stany pourazowe,
bóle głowy, migrena,
neuralgie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post