Kamica nerkowa - metody leczenia

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Kamica nerkowa - metody leczenia

Post autor: admin. med. »

Leczenie kamicy nerkowej

Za kamicę nerkową uznaje się schorzenia układu moczowego, które mają podobne objawy, ale zupełnie inne przyczyny. Wyróżnia się m.in. kamicę cystynową, która jest wadą wrodzoną oraz kamicę fosforanową, kamicę szczawianową i kamicę moczanową, które spowodowane są niewłaściwym żywieniem. Można im przeciwdziałać, stosując kilka prostych zasad.

Nerki są narządem odpowiadającym za filtrowanie krwi. Dzięki temu na bieżąco usuwa się z niej szkodliwe substancje, a także trujące związki, które z moczem można wydalić z organizmu. Niekiedy jednak nie wszystkie osady udaje się usunąć i pozostają one na dnie kielicha nerkowego, tworząc tzw. płytkę osadową
Powstawanie kamieni nerkowych

W części przypadków płytka osadowa potrafi sama się rozkruszyć i z biegiem czasu zostaje usunięta wraz z moczem. W przeciwnym wypadku kamień zaczyna obrastać kolejnymi warstwami osadu. Można mieć do tego skłonności dziedziczne, ale przyczyną są również zakażenia, niektóre leki (m.in. kortykosteroidy), wady budowy układu moczowego, kłopoty z tarczycą, wrzodami, a także niewłaściwa dieta.
Objawy kamicy nerkowej

Można ją wykryć przy okazji USG lub prześwietlenia, ale ma też swoiste objawy. Należą do nich m.in.: kolka nerkowa, krwiomocz, parcie na pęcherz. Czterokrotnie częściej choroba przytrafia się mężczyznom. Najczęściej w wieku 30-50 lat. U kobiet kamica częściej pojawia się w czasie ciąży, kiedy jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia zastoju moczu oraz bakteryjnych infekcji dróg moczowych.
Atak kolki nerkowej

Atak kolki nerkowej rozpoznaje się po dużym bólu, połączonym z nudnościami, wymiotami i krwią obecną w moczu. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do tego, że kamień całkowicie zatyka przewód moczowy, a mocz nie może przedostać się do pęcherza. Powoduje to zakażenia i ostrą niewydolność nerek.

Z reguły atak kolki nerkowej występuje tuż po dużym wysiłku. Może to być nawet długotrwała podróż samochodem, albo wypicie dużej ilości alkoholu, co także jest dla organizmu sporym obciążeniem. Pierwszy objaw to najczęściej ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż moczowodu, do podbrzusza i zewnętrznych narządów płciowych. Jednocześnie występują wzdęcia i parcie na pęcherz. Objawy bólowe są niezwykle intensywne, w niektórych przypadkach prowadzą nawet do utraty przytomności.
Leczenie kamicy nerkowej

Dolegliwości można jednak leczyć, w większości przypadków ograniczając się do terapii farmakologicznej. U pozostałej części pacjentów konieczna jest operacja, która pozwala na usunięcie dużych kamieni. Można też zastosować metody nieinwazyjne, które są coraz bardziej skuteczne. Należy do nich m.in. litotrypsja przezustrojowa, czyli rozbijanie kamienia moczowego przy użyciu tzw. fali wstrząsowej. Nie potrzeba do tego nawet znieczulenia, a kamień się rozdrabnia i w naturalny sposób jest wydalany.

Dwie kolejne metody wymagają znieczulenia. To nefrolitotrypsja przezskórna, czyli wprowadzenie nefoskopu przez nacięcie w okolicach nerek. Pozwala to na dokładne określenie położenia kamienia, a następnie rozbicie go i usunięcie. Ureterorenoskopia to natomiast wprowadzenie giętkiego wziernika przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie do moczowodu. Także kończy się rozdrobnieniem kamienia, co pozwala na jego naturalne wydalenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post