Kardiolog: zbyt duża liczba zabiegów niezgodnie ze wskazaniami

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Kardiolog: zbyt duża liczba zabiegów niezgodnie ze wskazaniami

Post autor: admin. med. »

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie we wtorek otwarto po modernizacji nowoczesny ośrodek leczenia chorób kardiologicznych. Nowy sprzęt, w który wyposażono ośrodek pozwoli kardiologom poszerzyć zakres świadczeń.


W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym powstał ośrodek z oddziałami: kardiologii i kardiologii inwazyjnej oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego. Modernizacja trwała rok i kosztowała prawie 25 mln zł, z czego 17 mln zł to wsparcie unijne.

Modernizacja pozwoli zdecydowanie szybciej leczyć nagłe przypadki; w jednym budynku znajduje się punkt przyjęć z podjazdem dla karetek, ośmiołóżkowy odcinek obserwacyjny oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego z dziesięcioma stanowiskami.

Niezależny kardiologiczny punkt przyjęć z możliwością obserwacji pacjentów z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego o niejasnym obrazie klinicznym skraca czas dotarcia pacjenta do pracowni hemodynamicznej. Szpital będzie miał możliwość nawet kilkunastogodzinnej obserwacji chorego w dogodnych dla niego warunkach.

- Choroby układu krążenia są niestety wiodącą przyczyną zgonów w kraju i w naszym województwie - powiedział ordynator oddziału kardiologii Robert Józwa. Jak dodał, w latach 2011-2013 były one odpowiedzialne za 32,7 proc. ogółu zgonów w regionie.

W dalszym ciągu główną przyczyną zgonów z powodu chorób układu krążenia pozostaje choroba wieńcowa i niewydolność krążenia.

- Mimo niewątpliwego postępu polskiej kardiologii interwencyjnej w ostatnich latach (...) problemem pozostaje zbyt duża liczba zabiegów wykonywanych niezgodnie ze wskazaniami, co w dużym stopniu ogranicza korzyści pacjentów z wykonywania tych zabiegów oraz naraża ich na niepotrzebne ryzyko. Wynika to głównie z kwalifikacji do zabiegu w oparciu tylko o wynik koronarografii bez uwzględnienia badań dodatkowych - stwierdził ordynator.

Zdaniem Roberta Józwy, nowe pracownie wyposażono we wszelkie narzędzia diagnostyczne umożliwiające ocenę czynnościową naczyń wieńcowych oraz dokładną ocenę anatomiczną. - To pozwoli istotnie zredukować liczbę nieuzasadnionych zabiegów - powiedział.

- Zakończenie inwestycji w placówce oznacza dla pacjentów leczenie na jeszcze wyższym poziomie, dla kardiologów komfortowe warunki pracy, a dla nas, jako władz samorządu województwa poprawę dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej na Pomorzu Zachodnim - powiedziała Anna Mieczkowska z zarządu województwa.

W nowoczesnych pracowniach znajduje się m.in.: pięć ultrasonografów, nowe systemy monitorowania pacjentów, sprzęt do ergospirometrii i elektrofizjologii, polisomnograf do badania bezdechu sennego, czy nowoczesna aparatura reanimacyjna.

W ubiegłym roku wykonano w szpitalu ponad 800 prób dobutaminowych (echokardiograficzna próba obciążeniowa serca - PAP). Pięć wysokiej klasy ultrasonografów pozwoli w krótkim czasie zwiększyć tę liczbę do ok. 1500-2000 badań rocznie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post